PolskaProtestujący rodzice z Szafarni chcą się zrzec obywatelstwa

Protestujący rodzice z Szafarni chcą się zrzec obywatelstwa

Rodzice protestujący przeciw likwidacji szkoły w Szafarni (woj. kujawsko-pomorskie) chcą demonstracyjnie zrzec się polskiego obywatelstwa. Od pół roku dzieci uczą się tam nielegalnie, a budynek jest okupowany.

"Podjęliśmy decyzję o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego. W najbliższych dniach grupa rodziców z Szafarni pojedzie w tym celu do Kancelarii Prezydenta w Warszawie, aby tam złożyć dowody osobiste" - powiedział w piątek przewodniczący komitetu protestacyjnego, Roman Sławkowski.

W świetle obowiązujących Polskę umów międzynarodowych taki gest ma jedynie wymiar symboliczny: podstawowym warunkiem uzyskania zgody na zrzeczenie się polskiego obywatelstwa jest posiadanie obywatelstwa innego kraju. Niezbędne jest także uzyskanie zgody prezydenta.

Trwający od kilku miesięcy konflikt w Szafarni wywołała decyzja władz gminy Radomin w powiecie golubsko-dobrzyńskim, które postanowiły zlikwidować tamtejszą podstawówkę ze względów finansowych. Dzieci od września miały zostać przeniesione do innej, odległej o 2 km placówki w sąsiedniej wsi. Rodzice większości uczniów nie zgodzili na to i rozpoczęli protest. Mimo formalnej likwidacji szkoły, rodzice posłali 2 września dzieci do szkoły. Zdaniem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, dzieje się to ze szkodą dla dzieci, a oceny wystawiane przez tamtejszych nauczycieli nie mogą zostać uznane przez kuratorium.

W piątek dzieci ze szkoły w Szafarni zakończyły pierwszy semestr nielegalnej nauki. Wojewoda kujawsko-pomorski proponował przeprowadzenie egzaminu kontrolnego, ale do dziś nie doszło do konkretnych rozmów w tej sprawie między komitetem protestacyjnym a kuratorium.

"W trakcie ferii w szkole będą prowadzone zajęcia dla dzieci, aby nie musiały się nudzić same w domach. część rodziców uczestniczy przecież w okupacji budynku: codziennie przewija się tu około 40 osób" - dodał Sławkowski.

Od ośmiu dni, w okupowanym od kilku miesięcy budynku szkoły cztery osoby prowadzą głodówkę protestacyjną. Wznowiono ją po fiasku negocjacji między rodzicami a władzami gminy, której podjął się wojewoda kujawsko-pomorski. (mag)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)