Protest Watykanu: Izrael odmówił wiz 130 katolickim duchownym
Kardynał Roberto Tucci wezwał Parlament Europejski do interwencji wobec rządu Izraela w sprawie odmowy przedłużenia wiz pobytowych 130 katolickim duchownym pracującym w Ziemi Świętej.
Jezuita o. Tucci, były organizator podróży papieskich, który przewodniczy Radzie Nadzorczej Radia Watykańskiego, napisał w oświadczeniu nadanym przez tę rozgłośnię, że odmawiając wiz Izrael uniemożliwia Kościołom chrześcijańskim kontynuowanie normalnej działalności w tym kraju i na terytoriach palestyńskich.
Kardynał Tucci powiedział w Radiu Watykańskim: "Duchowni i zakonnice nie mogą spełniać swej misji i narażeni sa na to, że będzie się ich traktować jak nielegalnych imigrantów. Wobec braku wyjaśnienia sprawy i instytucjonalnych kanałów dialogu sytuacja pogarsza się z dnia na dzień."
W tych warunkach byłoby pożądane - zdaniem kardynała - aby członkowie Parlamentu Europejskiego i europejskich instytucji należących do kręgu kultury chrześcijańskiego "interweniowali na szczeblu politycznym".
Tucci zwrócił się bezpośrednio do Kościołów w Europie i Ameryce aby "wywarły presję" i udzieliły poparcia Kościołowi katolickiemu w Izraelu oraz na palestyńskich terytoriach, na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.
W Ziemi Świętej prace duszpasterską prowadzi 1703 księży, zakonników i zakonnic, którzy działają w 33 parafiach, siedmiu szpitalach, jedenastu ambulatoriach, ośmiu domach dziecka, pięciu domach starców, siedmiu ośrodkach pomocy inwalidom, 70 szkołach, pięciu seminariach duchownych i pięciu wyższych uczelniach.