Protest skazanych zakończony
Po południu wszędzie zakończył się
protest skazanych przeciwko złym warunkom odbywania kary -
poinformowała rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby
Więziennej kpt. Luiza Sałapa.
Według niej, od czwartkowego popołudnia nie protestował już żaden więzień, ani w zakładzie karnym w Wołowie, ani w Kłodzku, ani we Wronkach i w Gębarzewie. "Wszyscy skazani normalnie chodzą na posiłki"- dodała. Protest polegał na tym, że skazani nie jedli przygotowywanych im śniadań, obiadów i kolacji (bywało, że wyrzucali je ze stołówki na więzienne podwórza), ale jedli własną żywność otrzymaną w paczkach lub kupioną w kantynie.
Skazani z Wołowa protestowali od poniedziałku do środy. Początkowo posiłku nie odebrało 300 skazanych. Stało się to po tym, jak dyrektor zakładu podjął decyzję o dostawienia do 5- osobowych cel kolejnego, ósmego już łóżka. Z każdym posiłkiem protestujących przybywało. W Wołowie jest 1041 miejsc, a przebywa prawie 1500 więźniów.
We wtorek do protestu osadzonych w Wołowie dołączyli skazani z Wronek (woj. wielkopolskie) i Kłodzka (woj. dolnośląskie).
Ostatecznie jednak skazani z Wołowa zdecydowali się w środę zakończyć akcję. Wydali oświadczenie, które w ich imieniu odczytał kapelan. Dziękowali innym skazanym za wsparcie i informowali, że początkowo protest miał być jednodniową głodówką, którą chcieli zwrócić uwagę na wyjątkowo trudne warunki panujące w więziennictwie polskim. Zapewniali, że protest nie był skierowany przeciw administracji więzienia. Oświadczenie kończyli zdaniem, że "są ludźmi pozbawionymi wolności, a nie godności".
Skazani zapraszali do Wołowa w czasie ich protestu parlamentarzystów, aby zapoznali się z warunkami panującymi w polskich zakładach karnych.
W Zakładzie Karnym w Kłodzku 370 protestujących tam skazanych przyszło w czwartek na obiad, kończąc akcję solidarnościową z więźniami z Wołowa. W kłodzkim więzieniu, w porównaniu np. z Wołowem czy Wronkami, przeludnienie nie jest takie duże - miejsc jest 646, a wyroki odsiaduje 814 skazanych.
Po południu w czwartek także więźniowie z Wronek i Gębarzewa zakończyli protest solidarnościowy z osadzonymi w Wołowie - poinformował rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu mjr Krzysztof Kościelski. "Więźniowie z Wronek - tam strajkowało ich 486 - i Gębarzewa, gdzie strajkowało 25 osób, zjedli dziś obiad. Protest tych ostatnich był krótki. Zaczęli wczoraj wieczorem przed kolacją"- dodał.
W Zakładzie Karnym we Wronkach, który ma 1443 miejsca, przebywa obecnie 1783 skazanych. W Zakładzie Karnym w Gębarzewie, gdzie jest 472 miejsc, wyroki odsiaduje 536 osób.
Także w czwartek zakończył się krótki protest więźniów w Zakładzie Karnym w Pińczowie (woj. świętokrzyskie). W środę 38 skazanych odmówiło zjedzenia obiadu w ramach solidarności z protestującymi w Wołowie. W czwartek rano wszyscy już zjedli śniadanie.
Zakład Karny w Pińczowie jest, jak wszystkie placówki w kraju, przepełniony. W więzieniu przeznaczonym dla 515 skazanych osadzonych jest 640 osób. Warunki odbywania kary są jednak lepsze niż w Wołowie, więzienie jest po generalnym remoncie.
Przeludnienie w polskich więzieniach to problem narastający od kilku lat, gdy zaczęło przybywać aresztowanych i skazanych. Specjaliści lokują ten moment na 1998 r. gdy wszedł w życie nowy Kodeks karny, który okazał się instrumentem pozwalającym karać surowiej niż poprzednie prawo. Miejsc w polskich więzieniach nie przybywa tak szybko, jak osadzonych. Służba więzienna formalnie dysponuje 65 tys. miejsc, a osadzonych jest już ponad 80 tysięcy.
Senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności uważają, że zmiana polityki karnej na taką, by częściej orzekać kary nieizolacyjne, może poprawić dramatyczną sytuację w polskim więziennictwie. Przygotowali oni przyjęty w czwartek przez komisję projekt uchwały Senatu w tej sprawie. Zdaniem ministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego uchwała wspomoże jego resort w różnych działaniach.
"Wykonywanie kary ograniczenia wolności powinno być wsparte ze środków budżetowych, w szczególności w zakresie finansowania obowiązkowego ubezpieczenia (skazanych) od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz podstawowych badań lekarskich, co przyczyniłoby się do skuteczniejszego jej egzekwowania, a przez to do częstszego jej orzekania zamiast kosztownej dla budżetu kary pozbawienia wolności" - podkreślono w uchwale.
W sprawie złych warunków odbywania kary wielokrotnie głos zabierał Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll. Już cztery lata temu przestrzegał, że pogarszająca się sytuacja może doprowadzić do buntów w więzieniach. Apelował, by sądy szerzej stosowały zamiast kar więzienia tzw. kary wolnościowe, czyli np. grzywny lub prace społeczne.