PolskaProtest przeciwników budowy Elektrowni Północ w Rajkowych

Protest przeciwników budowy Elektrowni Północ w Rajkowych

W poniedziałek w Gdańsku protestowali przeciwnicy budowy Elektrowni Północ. Zdaniem pikietujących budowa straszliwie zdegraduje środowisko, zrujnuje lokalną gospodarkę i utrudni życie mieszkańcom obszarów wokół elektrowni.

Protest przeciwników budowy Elektrowni Północ w Rajkowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Inwestor, Kulczyk Investments, planuje w Rajkowych pod Gdańskiem wybudować nowoczesną elektrownię węglową o łącznej mocy do 2000 MW, która będzie miała strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności systemu elektroenergetycznego w Polsce. Jest to kluczowa inwestycja dla regionu, który już teraz zużywa trzy razy więcej energii elektrycznej, niż produkują zakłady zlokalizowane na jego terenie. Elektrownia w Rajkowych będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Europie, spełniającą najsurowsze normy i wymagania środowiskowe. Zakład energetyczny zajmie teren ok. 90 ha. Całkowity obszar pod budowę głównych obiektów technologicznych, posiadanych przez spółkę, ma powierzchnię ok. 220 ha. Rocznie będzie zużywać ok. 3,7 mln ton węgla kamiennego.

Pikieta koalicji "Stop Elektrowni Północ" odbyła się w poniedziałek na Długim Targu i zgromadziła ponad 50 osób. - Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Pomorza jak bardzo szkodliwa byłaby budowa Elektrowni Północ. I to pod każdym względem: zdrowotnym, środowiskowym, społecznym i ekonomicznym – powiedział Radosław Sawicki, działacz stowarzyszenia "Wspólna Ziemia" oraz STOP EP, które zorganizowało akcję. Demonstrujący wskazywali na możliwe zagrożenia w postaci dewastacji obszarów przyrodniczych, które są chronione w ramach projektu Natura 2000, odprowadzaniu ścieków bezpośrednio do Wisły oraz spadku liczby turystów. - Kto z wieży zamku malborskiego chciałby oglądać smog? - pyta retorycznie Sawicki.

Środowiska ekologiczne, które sprzeciwiają się budowie Elektrowni Północ, podkreślają jednocześnie, że są świadome ujemnego bilansu energetycznego Pomorza, ale w ich ocenie lepszym rozwiązaniem problemu jest postawienie na odnawialne źródła energii.

- Pomorze dla energetyki odnawialnej, energia odnawialna dla Pomorza! Ten kierunek i tę wizję należy wspierać i rozwijać, generując poprzez OZE nowe miejsca pracy, budując bezpieczeństwo energetyczne i dbając o zasoby przyrodnicze. Nie potrzebujemy elektrowni węglowej - przekonuje Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

W grudniu 2011 r. podpisana została długoterminowa umowa ze spółką Lubelski Węgiel Bogdanka SA na dostawy węgla do Elektrowni Północ.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)