Trwa ładowanie...

Protest przeciwko zakazowi aborcji w tle procesji z okazji 1050-lecia Chrztu Polski

• Ulicami Poznania w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski przeszła procesja maryjna
• W pobliżu mostu Chrobrego, po którym przeszli uczestnicy procesji odbyła się akcja pod hasłem "Baczność! Pocznij! Nie zgadzamy się rodzić na rozkaz"
• Manifestacja w żaden sposób jednak nie zakłóciła uroczystości

Protest przeciwko zakazowi aborcji w tle procesji z okazji 1050-lecia Chrztu PolskiŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d26o2px
d26o2px

Od czwartku trwają główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. W piątek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenie Narodowego. Po jego zakończeniu około godz. 15:30 z poznańskiej Fary wyruszyła procesja maryjna w kierunku Ostrowa Tumskiego.

Mniej więcej w połowie trasy procesji na cyplu przy moście Chrobrego odbył się performance pod hasłem „Baczność! Pocznij! Nie zgadzamy się rodzić na rozkaz”. Około 70 osób demonstrowało z transparentami z hasłami „Stop dla aborcji kobiet. Tak dla wyboru kobiet”, „Bogatym zagraniczne kliniki – biednym więzienne sienniki”, czy „Martwe nie będziemy rodzić”. Powodem manifestacji był bowiem sprzeciw dla planów zaostrzenia obowiązującej w Polsce ustawy antyaborcyjnej.

- Zebraliśmy się tu, żeby zaprotestować przeciwko temu, że rząd i episkopat decydują o naszych ciałach, a nie przeciwko wierze i osobom wierzącym – zapewniał Jędrzej, jeden z protestujących.

Uczestnicy nie skandowali żadnych haseł, a jedynie wydawali z siebie dźwięk przypominający wycie syren alarmowych. Poza tym najpierw w stronę procesji, a później Katedry Poznańskiej, gdzie wkrótce rozpoczęła się msza, patrzyli przez papierowe lunety.

- W ten sposób pokazujemy politykom, że patrzymy na to, co robią – wyjaśnił Jędrzej.

Akcja nie zakłóciła w żaden sposób procesji. Ponieważ odbywała się na cyplu nad brzegiem Warty uczestnicy procesji przechodzący po moście Chrobrego raczej nie mieli nawet możliwości zobaczenia protestu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d26o2px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26o2px
Więcej tematów