Trwa ładowanie...
d22cgr0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Protest przeciwko podwyżce cen biletów na transport miejski w Sao Paulo

Policja w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć kilkutysięczny tłum protestujący przeciw podwyżce cen biletów na miejskie autobusy. Wcześniejszy protest zakończył się aktami wandalizmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W proteście wzięło udział około trzy tysiące osób
W proteście wzięło udział około trzy tysiące osób (PAP/EPA, Fot: Sebastiao Moreira)
d22cgr0

Według policji ok. 3000 osób zgromadziło się na głównej arterii komunikacyjnej miasta, żądając, by opłata za przejazd miejskimi autobusami, w ubiegłym tygodniu podniesiona z 3 reali do 3,5 reala (z ok. 4,2 do 4,9 zł), została zmniejszona lub wręcz zlikwidowana.

Policjanci sięgnęli po gaz łzawiący, gdy grupa demonstrantów obrzuciła fajerwerkami funkcjonariuszy strzegących wejścia do miejscowego ratusza. Aresztowano co najmniej jedną osobę.

To już drugi w tym miesiącu protest zorganizowany przez Ruch na rzecz Darmowego Transportu, grupę aktywistów domagających się wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców. Podczas marszu, który odbył się w ubiegłym tygodniu, od tłumu oderwała się grupka protestujących, którzy wybili szyby w banku i dokonali podpaleń. Policja aresztowała wówczas kilkadziesiąt osób.

Ostatnia próba podwyższenia cen za korzystanie z publicznego transportu, podjęta przez władze największych brazylijskich miast w połowie 2013 r., sprowokowała liczne demonstracje w całym kraju, które zgromadziły łącznie ponad milion uczestników. Odbiło się to na notowaniach popularności prezydent Dilmy Rousseff; pod jej naciskiem burmistrzowie wycofali się z podwyżek.

d22cgr0

Podziel się opinią

Share

d22cgr0

d22cgr0
Więcej tematów