PolskaProtest mediów. Strajk Kobiet wyszedł na ulice. Protest przed siedzibą TVP. "Propaganda jest obrzydliwa"

Protest mediów. Strajk Kobiet wyszedł na ulice. Protest przed siedzibą TVP. "Propaganda jest obrzydliwa"

Pod siedzibą TVP w środę odbyła się demonstracja solidaryzująca się z protestującymi mediami. Uczestnicy stanęli przed wejściem do siedziby telewizji z wielkim napisem "Wolne media". Na miejsce zaczęły zjeżdżać się wozy policyjne, a funkcjonariusze otoczyli demonstrantów barierkami.

Protest przed siedzibą TVP w Warszawie. Strajk Kobiet wyszedł na ulice, aby sprzeciwić się podatkowi od reklam
Protest przed siedzibą TVP w Warszawie. Strajk Kobiet wyszedł na ulice, aby sprzeciwić się podatkowi od reklam
oprac. JT

Przed siedzibą TVP w Warszawie zebrały się w środę wieczorem osoby sprzeciwiające się projektowi ustawy, który zakłada wprowadzenie podatku od reklamy. Protestujący ustawili się obok siebie przed wejściem do budynku, trzymając nad głowami kartony z literami, które układały się w wielki napis "Wolne media".

Strajk Kobiet z protestującymi mediami. Demonstracja przed siedzibą TVP

Na miejscu pojawiła się Marta Lempart, jedna z przewodniczących Strajku Kobiet. - TVP kłamie, a propaganda tej telewizji jest obrzydliwa - mówiła przez megafon przed siedzibą TVP. Protestujących otoczyli policjanci i odgrodzili ich barierkami, nie pozwalając przejść dalej.

Na demonstracji pojawiły się osoby, które zbierały podpisy pod petycją, aby "zlikwidować telewizję TVP". Na miejsce cały czas zjeżdżały się wozy policyjne. Funkcjonariusze zaczęli legitymować protestujące osoby.

Protest mediów przeciwko projektowi ustawy, według którego wprowadzona miałaby zostać w Polsce składka z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej rozpoczął się w środę. Większość telewizji, stacji radiowych i portali internetowych w Polsce zawiesiła swoją działalność, aby sprzeciwić się zmianom zamieszczonym w projekcie. Media opublikowały oświadczenie, które można znaleźć tutaj.

Projekt ustawy, który przewiduje tzw. składkę z tytułu reklamy, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych na początku lutego. Pieniądze pozyskane z tzw. składki reklamowej rząd zamierza przeznaczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i powstający fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów. Wprowadzenie go będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce.

Smutna historia mediów na Węgrzech. Taki scenariusz jest możliwy w Polsce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (76)