Trwa ładowanie...

Protestują nie tylko w Warszawie. "Wszyscy mamy dziś jeden cel"

W wielu miastach Polski i świata w tym również w Warszawie trwa Protest Klimatyczny. Młodzi ludzie domagają się od polityków natychmiastowych zmian. - Protestujemy już od czterech lat i nadal chcemy tego samego, chcemy przyszłości - mówi uczestniczka protestu.

Protestują nie tylko w Warszawie. "Wszyscy mamy dziś jeden cel" Protestują nie tylko w Warszawie. "Wszyscy mamy dziś jeden cel" Źródło: WP
d1n27a6
d1n27a6

W piątek na całym świecie w tym również w Warszawie odbywać będą się młodzieżowe protesty klimatyczne. Podczas nich aktywiści będą domagać się od najbogatszych krajów świata drastycznego obcięcia emisji gazów cieplarnianych.

- Wszyscy mamy dziś jeden cel, jest to chęć posiadania przyszłości. Nie uda nam się to jeśli nie będziemy robić tego razem bez podziałów - mówił do zgromadzonych 18-letni Kuba.

- Chcemy dobrej polityki klimatycznej, chcemy zmian, bo tego potrzebujemy - powiedziała jedna z uczestniczek protestu w rozmowie z Wirtualną Polską. - Protestujemy już od czterech lat i nadal chcemy tego samego, chcemy przyszłości dodała.

d1n27a6

- Musimy walczyć o swoją przyszłość, bo boimy się, że nie będziemy mieli planety, na której będziemy mogli mieszkać - mówiła inna demonstrantka.

Protest Klimatyczny w Warszawie

"Kolonizatorzy z Północy mają dług klimatyczny, który muszą spłacić za swoją nieproporcjonalną ilość historycznych emisji, a to zaczyna się od zwiększenia finansowania klimatycznego w celu wdrożenia antyrasistowskich reparacji klimatycznych, anulowania długów, zwłaszcza za szkody spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, oraz zapewnienia funduszy adaptacyjnych, które służą społecznościom" - czytamy w oświadczeniu ruchów zrzeszonych pod szyldem Fridays For Future.

Protestują nie tylko w Warszawie. "Wszyscy mamy dziś jeden cel" Materiały WP
Protestują nie tylko w Warszawie. "Wszyscy mamy dziś jeden cel" Źródło: Materiały WP

Ikona Młodzieżowego Strajku Kobieta, szwedzka aktywistka Greta Thunberg będzie w piątek protestowała w Berlinie. "W najbliższy piątek na całym świecie odbędą się globalne strajki klimatyczne! Ja dołączę do strajku w Berlinie, o godz. 12 pod Bundestagiem" - napisała na Twitterze.

Wrocław. Szykuje się paraliż miasta. Strajk klimatyczny zablokuje centrum

Piątkowy protest ma obudzić wrocławian. Rozpoczął się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 13.30. W tym czasie mieszkańcy muszą być przygotowani na utrudnienia w centrum. Aktywiści planują bowiem powolny marsz przez kluczowe ulice.

d1n27a6

Protest rozpoczął się od zgromadzenia na pl. Wolności. Następnie popierający Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ruszyli w trasę - przejdą ulicami Modrzejewskiej, Świdnicką, Swobodną, postój przy Wroclavii, później Borowską, Peronową, Kołłątaja, Piotra Skargi, pl. Dominikańskim, bł. Czesława, Św. Katarzyny na pl. Nowy Targ, Kotlarską i Kuźniczą do Rynku, gdzie nastąpi zakończenie zgromadzenia.

Blokada ruchu w Sopocie

W Sopocie strajkująca młodzież wyruszyć ma spod urzędu miejskiego ulicą Kościuszki przez 3 Maja dalej aleją Niepodległości, aby w końcu ulicą Podjazd dotrzeć do Bohaterów Monte Cassino. Całość ma się zakończyć przed wejściem na sopockie molo.

W związku z planowanym przemarszem, na czas jego trwania, zablokowany zostanie jeden pas ruchu, którym poruszać ma się kolumna. Kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie uciążliwe może okazać się zablokowanie pasa w ciągu al. Niepodległości w kierunku Gdyni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n27a6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n27a6
Więcej tematów