Promować aktywnych
Jaka jest skala bezradności społecznej i
jak jej przeciwdziałać? - zapytała "Rzeczpospolita" prof. Andrzeja Zolla, Rzecznika Praw Obywatelskich, przewodniczącego kapituły konkursu Pro Publico Bono.
12.11.2003 | aktual.: 12.11.2003 06:37
Prof. Zoll stwierdza, że sfera bezradności się u nas rozszerza. Sami się do tego przyczyniliśmy, utrwalając postawy bierności mające źródła w poprzednim systemie państwa opiekuńczego. Nie dawał on wolności, ale zapewniał egzystencję na bardzo niskim poziomie.
Dziś te postawy u wielu pozostały. Pogłębione są obiektywnymi przyczynami, jak choćby bezrobocie. Trzeba zrobić wszystko, żeby pomoc społeczna spotykała się z aktywnością ludzi, żeby nie były to zasiłki promujące i konserwujące bierność - podkreśla RPO.
Konkurs na najlepszą inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono jest szansą na pokazanie, jaki jest właściwy kierunek rozwoju społeczeństwa: aktywnego, biorącego sprawy we własne ręce. Pojawiają się w nim często organizacje, które nie mając wielu pieniedzy, potrafią robić znakomite rzeczy. Tylko przez to, że zbiera się grupa ludzi, którzy chcą zrobić coś dla siebie, robiąc coś dla innych. I to jest postawa, którą należy promować. Sukcesami takich aktywnych ludzi trzeba zarażać innych - uważa prof. Zoll.