Trwa ładowanie...
d3pana3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokuratura zapowiada postawienie byłej premier Tajlandii przed sądem

Tajlandzka prokuratura generalna poinformowała, że postawi w stan oskarżenia odsuniętą od władzy premier Yingluck Shinawatrę w związku z nieprawidłowościami w rządowym programie dotacji dla producentów ryżu. Grozi jej do 10 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłum demonstrantów przed siedzibą rządu w Bangkoku
Tłum demonstrantów przed siedzibą rządu w Bangkoku (AFP, Fot: Pornchai Kittiwongsakul)
d3pana3

Również w piątek tymczasowy parlament powołany przez wojskowe władze ma głosować w sprawie wszczęcia procedury impeachmentu wobec byłej szefowej rządu za niedostateczny nadzór nad tym samym programem dotacji.

W Tajlandii procedura impeachmentu może być wszczęta nawet, gdy urzędnik państwowy już nie sprawuje funkcji.

W maju ub. roku Trybunał Konstytucyjny pozbawił Yingluck urzędu za nadużycia władzy przy przeniesieniu szefa rady bezpieczeństwa narodowego Thawila Pliensri na inne stanowisko. Sąd uznał, że odbyło się to z korzyścią dla wpływowego klanu pani premier i jej Partii dla Tajów oraz było sprzeczne z konstytucją.

d3pana3

Kilka dni później armia przeprowadziła bezkrwawy zamach stanu. Doszło do niego po miesiącach antyrządowych demonstracji w Bangkoku.

Według Krajowej Komisji Antykorupcyjnej Yingluck ignorowała ostrzeżenia ekspertów, że program subsydiowania ryżu jest korupcjogenny i może powodować straty finansowe.

W ramach programu dotacji producentom płacono nawet 50 proc. więcej, niż wynosiła rynkowa cena ryżu. Yingluck odniosła przytłaczające zwycięstwo w wyborach w 2011 r. m.in. dzięki poparciu rolników z północy i północnego wschodu, którzy korzystali z subsydiów.

Programu nie udało się utrzymać - setkom tysięcy rolników nie wypłacono pieniędzy, a w państwowych magazynach zalegało ok. 19 mln ton niesprzedanego ryżu.

d3pana3

W Tajlandii dochodzi do politycznych zawirowań od kiedy brat Yingluck i były premier, Thaksin Shinawatra, został odsunięty od władzy w wyniku poprzedniego puczu z 2006 r. Tajowie dzielą się na przeciwników i zwolenników przebywającego poza krajem Thaksina, a Yingluck była postrzegana jako reprezentantka interesów brata.

Junta, zwana Narodową Radą Pokoju i Porządku, po przejęciu władzy wprowadziła przetasowania wśród urzędników i usunęła ze stanowisk wysokich rangą funkcjonariuszy policji, niegdyś uważanej za lojalną wobec Thaksina, by pozbyć się jego sojuszników.

d3pana3

Podziel się opinią

Share

d3pana3

d3pana3
Więcej tematów