Trwa ładowanie...
d3am57i
Prokuratura wojskowa o nowych zapisach z Tu-154: różne nieścisłości
x-news/TVN 24

Prokuratura wojskowa o nowych zapisach z Tu-154: różne nieścisłości

Naczelna Prokuratura Wojskowa potwierdza istnienie nowych odczytów zapisów z kokpitu TU154M, który rozbił się w Smoleńsku. Kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej poinformował, ze śledczy, po ich przeanalizowaniu zdecydują, czy włączą je do śledztw w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zaznaczył jednak, że w opublikowanych przez RMF fragmentach wypowiedzi jest wiele nieścisłości, " jeśli chodzi o treść, identyfikację mówców oraz komentarze, którymi są opatrzone".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3am57i

- Biegli zastosowali najnowocześniejsze metody odczytu nagrań z Tu-154. Nie możemy w tej chwili opublikować stenogramu przygotowanego przez biegłych. W niektórych obszarach eksperci zostali poproszeni o uzupełnienia - stwierdził kapitan Maksjan.

Prokurator zaznaczył, że opublikowany w mediach materiał obarczony jest różnymi nieścisłościami. Śledczy potwierdził jednak, że nowa ekspertyza zawiera o ok. 30 proc. więcej słów, niż wcześniej odczytali eksperci z Krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Sehna.

d3am57i

Marcin Maksjan przypomniał, że ekspertyzy toksykologiczne wykluczyły, by załoga tupolewa lub inne osoby, których dotyczą dzisiejsze doniesienia medialne, były pod wpływem alkoholu.

Rzecznik NPW uznał, że niedopuszczalne jest publikowanie wyników prac biegłych przed zakończeniem prac i bez zgody śledczych, bo może to doprowadzić do dezinformacji. Maksjan poinformował, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o wyłączeniu do odrębnego postępowania sprawy dotyczącej "bezprawnego, publicznego rozpowszechniania materiałów śledztwa". Grozi za to kara nawet dwóch lat więzienia.

Tuż po konferencji prasowej NPW dziennikarze RMF zamieścili na stronie internetowej stacji pełen zapis odczytany przez biegłych.

Nowe odczyty nagrań

d3am57i

Według odczytów, opublikowanych przez RMF, na pół godziny przed katastrofą mikrofony zarejestrowały rozmowę, w czasie której ktoś z załogi rozmawia o piciu piwa w czasie lotu. Alkoholowi poświęcone są dialogi niezidentyfikowanych osób. Z opublikowanych nowych zapisów wynika m.in., że w kabinie do ostatniej chwili były osoby trzecie i że praca pilotów mogła być zakłócana zarówno przez rozmowy, jak przez sugestie co do podejmowanych decyzji.

W początkach marca do prokuratury wpłynęła kompleksowa opinia biegłych różnych specjalności ws. katastrofy smoleńskiej. W opinii tej znalazła się m.in. analiza ponownych kopii nagrań z kokpitu Tu-154. Polscy biegli ponownie skopiowali zapisy "czarnej skrzynki" w lutym 2014 r. w Moskwie. Jak informowała wówczas NPW, biegli liczyli, że przy użyciu nowej metodologii i sprzętu uda się dokonać skuteczniejszego odsłuchu zapisu czarnej skrzynki.

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Zobacz również wideo: Lasek: Kolejna opinia biegłych potwierdza ustalenia komisji Millera

d3am57i

Podziel się opinią

Share
d3am57i
d3am57i
Więcej tematów