Trwa ładowanie...
d4buip8
25-04-2006 18:45

Prokuratura umorzy postępowanie ws. żartów z prezydenta?

Prokuratura Rejonowa w Elblągu prawdopodobnie umorzy postępowanie w sprawie zawiadomienia o znieważeniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez internautę z Elbląga. Organa ścigania zainteresował sprawą wrocławianin, który pocztą elektroniczną otrzymał zestaw fotomontaży przedstawiających polityków, w tym także urzędującego prezydenta i jego żonę.

d4buip8
d4buip8

Rzeczniczka elbląskiej prokuratury Jolanta Rudzińska powiedziała, że w tej sprawie zostały wykonane już wszystkie niezbędne czynności i do końca tego tygodnia zapadnie decyzja - najprawdopodobniej o umorzeniu postępowania.

Prokurator Rudzińska zaznaczyła, że zasady wolności słowa i demokracji wymagają akceptowania czasem nawet niesmacznych żartów, również gdy dotyczy to osób sprawujących władzę w państwie.

Bierzemy pod uwagę to, że osoby publiczne muszą się godzić nawet na niezbyt smaczne dowcipy i ostrą satyrę. Prokuratura nie będzie traktowała takich przypadków jako znieważających - dodała Rudzińska.

Dotychczas śledczy przesłuchali 50-letniego Aleksandra A., który rozesłał e-maile, a także przeszukali jego mieszkanie, ponieważ na jednym ze zdjęć internauta pozował z "przedmiotem przypominającym broń palną", która okazała się jednak pistoletem hukowym, niewymagającym posiadania pozwolenia.

d4buip8

Aleksander A. powiedział, że dziwi go prowadzone przeciwko niemu postępowanie, ponieważ to nie on jest autorem fotomontaży; według niego są one powszechnie znane wśród internautów.

Wysłałem to (fotomontaże) pięciu, wydawało mi się, moim znajomym. Okazało się, że jednego z nich nie mogę nazwać jednak kolegą - powiedział Aleksander A.

Fotomontaże rozesłane przez mężczyznę są dostępne na popularnych portalach rozrywkowych. Część z tych, które trafiły do znajomych mężczyzny, ma nawet znaki markowe jednego z takich serwisów.

Obrazy pokazują czołowych polskich polityków, żonę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także redaktora naczelnego Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. Część z nich przedstawia działaczy PiS oraz samych braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, których twarze wmontowano w postacie aniołków z obrazu Rafaela. Bracia Kaczyńscy widnieją także na zdjęciu w habitach zakonnic. Wśród fotomontaży jest też zdjęcie dwóch kaczek zanurzających głowy w wodzie, opatrzone napisem: "A teraz kochani wyborcy...pocałujcie nas w kupry". W korespondencji było zamieszczone również zdjęcie opakowania papieru toaletowego o nazwie "Kaczory".

d4buip8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4buip8
Więcej tematów