Trwa ładowanie...
d3kff0l

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. finansów w Twoim Ruchu. Doszło do nepotyzmu?

Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. naruszenia ustawy o partiach i niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia "wielkiej szkody majątkowej" na 1,9 mln zł w finansach partii Twój Ruch. Chodzi o zawarcie umowy na utworzenie systemu ewidencji członków partii. Pieniądze zapłacono firmie prowadzonej przez syna ważnej pracownicy biura TR - informuje Radio Zet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Palikot
Janusz Palikot (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3kff0l

Postępowanie toczy się w sprawie "niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Krajowego Twojego Ruchu, którzy w bliżej nieustalonym czasie między 2012, a wrześniem 2014 r., zawierając z firmą Art Graf umowę o utworzeniu elektronicznego systemu 'E-partia' wspomagającego zarządzanie ugrupowaniem, wyrządzili partii wielką szkodę majątkową, wycenioną na ponad 1,9 mln zł". - Badane też będą okoliczności przeznaczenia partyjnego majątku TR, w tym subwencji z budżetu państwa na cele inne niż charytatywne lub statutowe, co określa ustawa o partiach - dodał Nowak.

Pieniądze zapłacono firmie prowadzonej, być może jednoosobowo, przez syna ważnej pracownicy biura Twojego Ruchu. Młody mężczyzna po zarobieniu takich pieniędzy nie kupił mieszkania, ani nowego samochodu, jest wiec podejrzenie, że pieniądze tylko przepłynęły przez firmę - informuje Radio Zet.

Rozenek: mam nadzieję, że prokuratura to wyjaśni

d3kff0l

Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek ocenił, że "to bardzo dobrze, że prokuratura zajęła się tą sprawą". - Mam nadzieję, że rzetelnie to wyjaśni i że wszystkie wątpliwości zostaną w ten sposób rozwiane - mówił. - System "E-partia" jest, działa, można go zobaczyć u nas w siedzibie lub w zasadzie z każdego urządzenia, które się komunikuje z internetem. A co do tego, czy był on za drogi czy za tani, to ja się nie chcę wypowiadać, bo nie jestem ekspertem. Mam nadzieję, że prokuratura to wyjaśni - mówił.

Według polityka Twojego Ruchu fundusze na system "E-partia" zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. - Cóż to jest innego jak nie działalność partyjna? Budowanie systemu, dzięki któremu partia może głosować online i odbywać wszystkie zebrania online, nie jest przecież niezgodna ze statutem i wyczerpuje zakres, zgodnie z którym można wydawać pieniądze w związku z działalnością partyjną - podkreślił Rozenek. Dodał, że system jest wdrażany. - Nie jest tak, że on jest w tej chwili powszechnie na co dzień używany, on jest wdrażany, wiele osób korzysta z niego w większym lub mniejszym zakresie. W pełni będzie on wykorzystywany dopiero gdzieś za rok - mówił Rozenek.

Kto złożył zawiadomienie?

Zawiadomienie ws. nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy Twojego Ruchu złożył jesienią tego roku Janusz Niedźwiecki, były członek partii Janusza Palikota. W zarządzie krajowym TR zasiadają: Janusz Palikot, Artur Dębski, Łukasz Piłasiewicz, Danuta Wójcik i Anna Kubica. - Skandaliczny brak jakiejkolwiek przejrzystości finansowej pozwalają podejrzewać, że majątek partii Twój Ruch, pochodzący głównie z subwencji budżetowej jest wydawany niezgodnie z prawem - głosiło to cytowane w mediach zawiadomienie Niedźwieckiego.

d3kff0l

Pisał on w nim o kontrowersjach przy tworzeniu programu "E-partia". Według niego, jeden z polityków TR stworzył darmowy system ewidencji członków partii, trzeba go było tylko uzupełnić, ale zarząd partii zlecił zadanie przygotowania programu członkowi rodziny jednej z ważnych osób w ugrupowaniu.

Zobacz również wideo

d3kff0l

Podziel się opinią

Share
d3kff0l
d3kff0l
Więcej tematów