Prokuratura: pokazywanie zwłok nie ma cech przestępstwa
Brak cech przestępstwa - to podstawa umorzenia przez stołeczną prokuraturę śledztwa w sprawie okoliczności sprowadzenia do Polski prezentującej spreparowane
ludzkie zwłoki wystawy "Bodies...". Ekspozycja jest prezentowana w jednym z centrów handlowych w Warszawie.
Szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota Zdzisław Hut powiedział, że nie stwierdzono naruszenia przepisów sanitarnych dotyczących wwożenia zwłok do Polski ani przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków funkcjonariuszy publicznych w związku z tą wystawą. Postanowienie jest nieprawomocne.
Prokuratura wszczęła śledztwo w lutym - jeszcze przed otwarciem wystawy. Badała, czy doszło do zbezczeszczenia zwłok oraz czy funkcjonariusze publiczni wydający stosowne decyzje i zgody na organizację wystawy popełnili przestępstwo niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień, za co grozi do 3 lat więzienia.
Jeszcze przed otwarciem ekspozycji zawiadomienia do prokuratury złożyli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Główny Inspektor Sanitarny oraz dwaj warszawscy posłowie PiS. Były też kolejne doniesienia.
Prowadzący śledztwo ustalili, że eksponaty to autentyczne ludzkie zwłoki, wypreparowane i powleczone przezroczystym silikonem. Organizatorzy wystawy twierdzą, że nie są to zwłoki, lecz "plastikowe eksponaty", a więc nie ma potrzeby dysponowania aktami zgonów ludzi, których ciała są prezentowane - co jest wymagane, by ciało legalnie wwieźć do Polski.
W dokumentacji po angielsku przedstawionej Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu organizatorzy napisali, że wystawa prezentuje "plastic bodies" - to wieloznaczne określenie może oznaczać zarówno wykonane z plastiku manekiny, ale też np. powleczone przezroczystym plastikiem prawdziwe ciała lub np. giętkie ciała.
GIS podkreślał już wcześniej, że zgodnie z polskim prawem ludzkie zwłoki powinny być pochowane lub skremowane, albo też formalnie przekazane do badań naukowych.