PolskaProkuratura Krajowa zapewnia: jesteśmy gotowi na ŚDM

Prokuratura Krajowa zapewnia: jesteśmy gotowi na ŚDM

• Powołano specjalne zespoły prokuratorów w prokuraturach rejonowych i okręgowych
• Są gotowe, by reagować na zdarzenia podczas ŚDM
• Zwiększono liczbę dyżurujących prokuratorów w całym kraju

Prokuratura Krajowa zapewnia: jesteśmy gotowi na ŚDM
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

W prokuraturach powołano specjalne zespoły śledczych, którzy mają prowadzić czynności ws. ewentualnych przestępstw podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego i popełnionych w trakcie zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie w czasie 31. Światowych Dni Młodzieży.

Jak ogłosiła we wtorek Prokuratura Krajowa na swojej stronie internetowej, opracowano zasady reagowania prokuratury w przypadku poważnych zdarzeń zaistniałych podczas ŚDM. W szczególności chodzi o zbiorowe zakłócenia porządku publicznego, zdarzenia mogące wywołać panikę w tłumie, katastrofę w ruchu drogowym, kolejowym lub lotniczym, bezprawne użycie broni palnej lub ładunku wybuchowego, uprowadzenia osób i ataki na organa państwowe dokonane za pomocą narzędzi teleinformatycznych.

We wszystkich prokuraturach rejonowych w Częstochowie, Krakowie, Myślenicach, Wadowicach oraz Wieliczce zostały powołane specjalne zespoły prokuratorów, którzy prowadziliby czynności procesowe. Prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Krakowie i Katowicach, a także z podległych im prokuratur okręgowych i rejonowych mają pełnić stałe, całodobowe dyżury w pracy.

"Specjalne zespoły prokuratorów z prokuratur okręgowych będą odpowiadały za wykonywanie zadań związanych z ewentualnymi wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej oraz za wykonywanie zadań związanych z obrotem z zagranicą" - głosi komunikat Prokuratury Krajowej.

Opracowano też procedury działania na wypadek zdarzeń związanych z naruszeniem przestrzeni powietrznej, m.in. przez drony. Ustalono procedury komunikowania się i wspólnego wykonywania zadań z innymi służbami, np. z policją.

Według PK, dodatkowe działania prokuratury w związku z ŚDM będą podejmowane w całym kraju, nie tylko na Śląsku i w Małopolsce, gdyż "zagrożenia i zdarzenia przestępcze związane z tym wydarzeniem mogą bowiem wystąpić w całej Polsce". Dlatego we wszystkich jednostkach prokuratury w kraju zwiększona została liczba prokuratorów dyżurujących. Także jednostki spoza południa Polski mają obowiązek bieżącego informowania Prokuratury Krajowej o "poważnych zdarzeniach powodujących konieczność podjęcia czynności przez prokuratora".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)