Trwa ładowanie...

Prokuratura Krajowa: reprywatyzacją zajmą się 3 zespoły prokuratorskie

• Kwestiami związanymi z reprywatyzacją w Warszawie zajmą się trzy zespoły prokuratorskie
• Będą to prokuratury regionalne we Wrocławiu i Warszawie, a także zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej
• Zespoły zostały powołane na polecenie Zbigniewa Ziobry
• PK: przedmiotem lustracji będzie kontrola prawidłowości prowadzenia i zakończenia poszczególnych spraw

Prokuratura Krajowa: reprywatyzacją zajmą się 3 zespoły prokuratorskieŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dwb1d00
dwb1d00

Trzy zespoły prokuratorskie - po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej - zajmą się sprawami reprywatyzacyjnymi ze stolicy - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zespoły zostały powołane na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. - Zarządzenia w sprawie powołania tych zespołów zostały podpisane w czwartek po południu - powiedział PAP prok. Maciej Kujawski z PK.

Zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został utworzony "do przeprowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie". Jak poinformowała PK, w skład tego zespołu weszło sześciu prokuratorów i pięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

dwb1d00

Z kolei zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie został powołany do zbadania postępowań prowadzonych w warszawskich prokuraturach od początku 1999 r. do 30 sierpnia 2016 r., które "zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia, o umorzeniu lub zawieszeniu w sprawach dotyczących tzw. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie".

"Przedmiotem lustracji będzie kontrola prawidłowości prowadzenia i zakończenia poszczególnych spraw, a w szczególności kompletności zgromadzonego materiału dowodowego" - zaznaczyła PK. Jak poinformowała, w skład tego zespołu wchodzi 11 prokuratorów z warszawskiej prokuratury regionalnej.

"Jednocześnie w Prokuraturze Krajowej, na polecenie prokuratora generalnego, został powołany zespół koordynujący wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z tzw. reprywatyzacją nieruchomości" - dodano w komunikacie PK.

Na czele zespołu koordynującego stanął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. "W jego skład wchodzą natomiast doświadczeni prokuratorzy, specjalizujący się w różnych dziedzinach prawa, nie tylko karnego, ale także cywilnego, administracyjnego i gospodarczego" - zaznaczyła PK.

dwb1d00

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami, dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych, między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

dwb1d00

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły natomiast pod koniec sierpnia trzy zawiadomienia od wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka ws. stołecznych reprywatyzacji. Załącznikami do jednego z nich są wykazy: ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r. oraz 2613 postępowań w toku. Kolejny załącznik dotyczy 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański poinformował, że w odniesieniu do tych zawiadomień trwają postępowania sprawdzające i ich wstępna analiza.

Ostatnio burmistrzowie Śródmieścia i Pragi-Północ Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki zapowiedzieli złożenie kolejnych sześciu zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze-Północ.

- Burmistrz Śródmieścia złożył dwa zawiadomienia do śródmiejskiej prokuratury rejonowej. Ma ona przekazać je do naszej prokuratury okręgowej - powiedział prok. Dziekański.

Burmistrz Śródmieścia zaznaczał, że złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia to dopiero początek, kolejne będą przygotowywane.

dwb1d00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwb1d00
Więcej tematów