Trwa ładowanie...
27-04-2016 14:55

Prokuratura Krajowa: 1,5 tys. spraw dot. rasizmu lub ksenofobii w 2015 r.

• Śledczy podkreślają, że liczba takich spraw rośnie
• 10 lat temu prokuratury prowadziły ich kilkadziesiąt
• Wykrywalność tych przestępstw utrzymuje się na poziomie ok. 20 proc.

Prokuratura Krajowa: 1,5 tys. spraw dot. rasizmu lub ksenofobii w 2015 r.Źródło: freeimages.com
d32axcr
d32axcr

Przestępstwa z nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych są w szczególnym zainteresowaniu Prokuratury Krajowej - podkreślali jej przedstawiciele na posiedzeniu sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Z informacji Prokuratury Krajowej wynika, że w 2015 r. śledczy w całym kraju prowadzili 1548 postępowań. Ponad połowa z nich (793) dotyczyła przestępstw z nienawiści popełnionych z wykorzystaniem internetu. 160 spraw dotyczyło rasistowskich napisów, tzw. graffiti, na murach, budynkach lub ogrodzeniach. 39 miało związek ze zdarzeniami podczas manifestacji i zgromadzeń publicznych, 29 dot. przestępstw związanych z zachowaniem kibiców i sportowców na zawodach sportowych. 15 spraw miało związek z publikacjami książkowymi, 8 z audycjami radiowymi i telewizyjnymi, a 5 z koncertami muzycznymi.

- Motywem działania sprawców w tych sprawach były przynależność osoby lub grupy osób do następujących grup: narodowościowych, rasowych, etnicznych, politycznych, orientacji seksualnych, wyznaniowych lub ze względu na bezwyznaniowość - powiedział Dariusz Romańczuk z Prokuratury Krajowej.

Najwięcej z nich dotyczyło: Romów (236 postępowań), Żydów (208), muzułmanów (192), osób rasy czarnej (166), katolików (44), Ukraińców (37), Syryjczyków (36), Polaków (32), Arabów (13), Turków (13), Niemców (12), Rosjan i osób rasy żółtej - po 10.

d32axcr

Jak wskazuje Prokuratura Krajowa, najczęściej chodziło o przypadki znieważania osób z powodu przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej (715 postępowań), nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub z powodu bezwyznaniowości (697) oraz propagowania ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa (246).

Były to także przypadki gróźb (118 postępowań), stosowania przemocy (86), uszkodzenia ciała (44), naruszeń nietykalności cielesnej (25), pobić przez więcej niż jedną osobę (31) oraz podpaleń (2 postępowania). Raport Prokuratury Krajowej nie ujawnia szczegółów tych spraw.

W 2015 r. zapadło 205 orzeczeń sądowych w sprawach skierowanych z aktami oskarżenia, wnioskami o skazanie bez przeprowadzania rozprawy lub wnioskami o warunkowe umorzenie postępowania. W 137 sprawach zapadły wyroki skazujące wobec 180 osób. Sądy warunkowo umorzyły postępowanie w 58 sprawach wobec 74 osób. W 6 sprawach zapadły wyroki uniewinniające wobec 6 osób - wynika z informacji Prokuratury Krajowej.

Jak podkreśliła Anna Wilanek-Kińska z departament kontroli, skarg i wniosków MSWiA, jest to bardzo istotny aspekt działalności resortowego zespołu ds. ochrony praw człowieka. Jego eksperci, we współpracy z policją, zajmują się m.in. monitoringiem przestępstw z nienawiści.

d32axcr

"Dysponujemy kompletną bazą danych w tym zakresie. W policji odbywają się szkolenia w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści. Zachęcamy także osoby poszkodowane, aby zgłaszali takie przypadki" - powiedział przedstawicielka MSWiA.

W 2014 r. resort spraw wewnętrznych zorganizował kampanię "Racism. Say it to fight it" (Rasizm. Walczę, nie milczę), w ramach której uruchomiono stronę - www.reportracism.pl - na której znajdują się porady, jak cudzoziemcy mogą dochodzić swoich praw w Polsce.

d32axcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32axcr
Więcej tematów