Trwa ładowanie...
d2xg3qb

Prokuratura: Jan Bury podżegał do przestępstw "nadużycia władzy"

Szef klubu PSL Jan Bury podżegał do popełnienia przestępstw "nadużycia władzy", wpływając na decyzje w NIK - wynika z wniosku prokuratury o uchylenie Buremu immunitetu, który trafił do Sejmu. Wnioskiem skierowanym przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta komisja regulaminowa ma się zająć 23 września.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura: Jan Bury podżegał do przestępstw "nadużycia władzy"
(Newspix, Fot: TEDI)
d2xg3qb

W uzasadnieniu wniosku napisano, że Bury wykorzystując stanowisko szefa klubu PSL i funkcję posła, przyczynił się do powołania na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego (został on wybrany głosami PO, PSL i SLD w lipcu 2013 r., a funkcję objął w sierpniu, kiedy minęła 6-letnia kadencja poprzedniego szefa Izby Jacka Jezierskiego).

Z poparciem ówczesnego posła Platformy - jak podała prokuratura we wniosku - polityk PSL "wiązał uzyskanie realnego wpływu na niektóre decyzje" podejmowane przez niego jako prezesa NIK, a w szczególności dotyczące obsady stanowisk kierowniczych, jak pozostawienie w 2013 r. na stanowisku wiceprezesa NIK b. senatora PSL Mariana Cichosza.

We wniosku prokuratury podkreślono, że Bury - po objęciu funkcji szefa NIK przez Kwiatkowskiego - przekazywał mu dyspozycje konsultowane wcześniej z Marianem Cichoszem, który z kolei "przekazywał mu informacje, jakie uzyskał w związku z pełnioną funkcją wiceprezesa NIK".

d2xg3qb

W ocenie prokuratury te informacje zwiększyły wpływ szefa klubu ludowców na decyzje podejmowane w Izbie. "Jan Bury był szczególnie zainteresowany obsadzaniem stanowisk dyrektora i wicedyrektora delegatury NIK w Rzeszowie, gdyż ta delegatura, zgodnie z właściwością miejscową, realizuje kontrole w instytucjach publicznych, gdzie stanowiska kierownicze zajmują osoby powiązane z Janem Burym, a przedmiot kontroli niejednokrotnie dotyczy działalności tych osób" - podano w dokumencie.

Według prokuratury jako wiceszefa rzeszowskiej delegatury NIK Bury wskazał Kwiatkowskiemu i Cichoszowi kontrolera NIK Pawła Adamskiego, który - zdaniem prokuratorów - był związany z Burym od 1992 r., pracując jako jego sekretarz i asystent. W dokumencie zaznaczono, że Adamski w 2001 r. złożył podanie o pracę w NIK, a w 2004 roku zdał egzamin kontrolerski "z wynikiem dostatecznym".

"W związku z zatrudnieniem w Najwyższej Izbie Kontroli Paweł Adamski deklarował Janowi Buremu, że będzie realizował wydawane przez niego polecenia, informował go również na bieżąco o wewnętrznej sytuacji w NIK" - napisano we wniosku, w którym są też fragmenty dwóch rozmów Burego i Adamskiego - z września i października 2013 roku.

Według prokuratury 25 września 2013 r. Bury spotkał się z Kwiatkowskim w jednej z warszawskich restauracji i ustalił, że w celu wybrania Adamskiego jako kandydata na stanowisko wiceszefa delegatury NIK w Rzeszowie, szef NIK powoła siebie na członka komisji konkursowej, a w jej skład wejdzie też Cichosz.

d2xg3qb

W wyniku przeprowadzonego 17 października 2013 r. konkursu jednym z wicedyrektorów rzeszowskiej delegatury Izby został Adamski, choć - jak zaznaczono w dokumencie - miał najmniejszą wiedzę i doświadczenie ze wszystkich kandydatów.

Obszerny fragment wniosku prokuratury dotyczy także wpływania przez Burego na wyniki kontroli budowy farmy wiatrowej w gminie Chmielnik na Podkarpaciu. Inwestycja ostatecznie nie powstała.

We wniosku podkreślono, że Bury "swoim zachowaniem wyczerpał znamiona podżegania do popełnienia przestępstw nadużycia władzy" przez Kwiatkowskiego i Cichosza.

Według prokuratury "na negatywną ocenę motywacji Jana Burego ma również istotny wpływ to, że dążąc swoimi działaniami do realizacji partykularnych interesów, wykorzystał mandat posła na Sejm RP, wskazując, że działał jak sam podkreślał: 'niby w interesie Narodu'".

d2xg3qb

Zarzuty dla Kwiatkowskiego i Burego

Prokurator generalny pod koniec sierpnia skierował do Sejmu wnioski Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach o uchylenie immunitetów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego (ma go jako szef NIK) oraz Burego (jako posła). Bez uchylenia immunitetu prokuratura nie może postawić zarzutu osobie nim objętej.

Prokuratura chce przedstawić Kwiatkowskiemu i Buremu zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień - co jest zagrożone karą do 3 lat więzienia.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach z kolei chce postawić zarzuty dot. przekroczenia uprawnień Marianowi Cichoszowi. Zwróciła się o wyrażenie zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej do Kolegium NIK.

d2xg3qb

Podziel się opinią

Share
d2xg3qb
d2xg3qb
Więcej tematów