Prokuratura: decyzja w sprawie Kluski po analizie i bez emocji
Decyzja w sprawie byłego szefa Optimusa, Romana Kluski, zostanie podjęta po szczegółowej analizie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i "bez emocji" - oświadczył rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Wojciech Miłoszewski.
26.11.2003 | aktual.: 26.11.2003 20:54
Prokuratura ta zarzuciła Klusce i innym osobom z b. kierownictwa Optimusa, że wyłudzili podatek VAT organizując fikcyjny import komputerów. Tymczasem w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Optimus nie wyłudzał VAT, eksportując komputery i sprowadzając je z powrotem do Polski. Oznacza to, że spółka dostanie zwrot około 17 mln zł tego podatku.
W przesłanym oświadczeniu Miłoszewski napisał też, że krakowska prokuratura rozważa skutki orzeczenia NSA w sprawie podatków Optimusa dla prowadzonego przez nią śledztwa przeciw Romanowi Klusce i innym b. członkom kierownictwa "Optimusa" o wyłudzenia podatku VAT, i dla innych postępowań w podobnych sprawach.Decyzja w sprawie byłego szefa Optimusa Romana Kluski zostanie podjęta po szczegółowej analizie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i "bez emocji" - oświadczył w środę rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Wojciech Miłoszewski.
Prokuratura ta zarzuciła Klusce i innym osobom z byłego kierownictwa Optimusa, że wyłudzili podatek VAT, organizując fikcyjny import komputerów. Tymczasem w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Optimus nie wyłudzał VAT, eksportując komputery i sprowadzając je z powrotem do Polski. Oznacza to, że spółka dostanie zwrot około 17 mln zł tego podatku.
W przesłanym w środę PAP oświadczeniu Miłoszewski napisał też, że krakowska prokuratura rozważa skutki orzeczenia NSA w sprawie podatków Optimusa dla prowadzonego przez nią śledztwa przeciw Klusce i innym b. członkom kierownictwa Optimusa o wyłudzenia podatku VAT, i dla innych postępowań w podobnych sprawach.
Jak podkreślił Miłoszewski, wyrok NSA ma doniosłe znaczenie "dla szeregu prowadzonych w kraju postępowań karnych, w których przedmiotem zarzutów jest kreowanie zobowiązań i preferencji podatkowych w oparciu o wykorzystanie podmiotu zagranicznego w ramach fikcyjnych transakcji eksportowych". Jednak bez analizy uzasadnienia wyroku NSA nie można stwierdzić - podkreśla rzecznik - czy udziela on ochrony prawnej opisanym praktykom i pozbawia organy śledcze możliwości karania takich zachowań.
"Nie można wykluczyć - podkreśla rzecznik - że finalnym skutkiem tego rozstrzygnięcia będzie pełna dekryminalizacja działalności całego sektora firm wykorzystujących procedurę pozorowanego eksportu do wyłudzania zwrotów podatku VAT i na tym zasądzających swoje zyski".
Dlatego "decyzję merytoryczną o sposobie zakończenia śledztwa w sprawie przeciwko b. kierownictwu Optimusa Prokuratura Apelacyjna podejmie niezwłocznie po otrzymaniu uzasadnienia wyroku NSA i po przeprowadzeniu jego analizy pod kątem uwzględnienia przez NSA przy ferowaniu wyroku tych m.in. okoliczności, które zdaniem prokuratury wskazują na fikcyjność czy pozorność transakcji eksportowych" - głosi oświadczenie.
Rzecznik podkreślił, że "z całą pewnością podejmując decyzję w tak ważnej i precedensowej sprawie prokuratura nie będzie kierować się jakimkolwiek automatyzmem bądź emocjami generowanymi przez niektóre media".
W nadesłanym PAP we wtorek poprzednim oświadczeniu Prokuratura Apelacyjna informowała, że wyrok NSA w sprawie Optimusa może mieć istotne znaczenie dla toczącego się w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie postępowania i że podjęła już pierwsze decyzje w tej sprawie - uchyliła postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wobec Kluski.