Trwa ładowanie...
d46xoaj
16-02-2004 16:25

Prokuratura będzie odtajniać proces starachowicki

Kielecka prokuratura okręgowa, która oskarżyła posłów Zbigniewa Sobotkę, Andrzeja Jagiełłę i Henryka Długosza o przeciek w aferze starachowickiej zadeklarowała, że w toku procesu "dołoży wszelkich starań, aby w jak najszerszym - możliwym - zakresie proces mógł się toczyć w warunkach jawności".

d46xoaj
d46xoaj

Taka jest odpowiedź prokuratury na pismo posła Przemysława Gosiewskiego (PiS), który zwrócił się do niej o odtajnienie akt śledztwa w sprawie "przecieku".

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Sobotce, Jagielle i Długoszowi wyłączając jawność zebranych w trakcie śledztwa materiałów operacyjnych policji. Uznano bowiem, że ich odtajnienie mogłoby spowodować ujawnienie danych policjantów i ich współpracowników, działających pod przykryciem.

W udostępnionej przez Gosiewskiego odpowiedzi prokuratora okręgowego w Kielcach Aleksandry Tomaszewskiej na pismo parlamentarzysty, szefowa prokuratury powtórzyła, że na podstawie przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych, "tylko wytwórca dokumentu jest uprawniony do zniesienia nadanej uprzednio klauzuli".

Dodała, że prokuratura "zwracała się z wnioskami do właściwych podmiotów o zniesienie takich klauzul z dwóch kluczowych w sprawie dokumentów. Niestety, decyzje właściwych organów były w tym zakresie odmowne" - wyjaśniła Tomaszewska. Sporządzając akt oskarżenia, prokuratura w znacznej części opierała się na dokumentach niejawnych, toteż i jego uzasadnienie musiało zostać opatrzone klauzulą tajności - dodała prokurator.

d46xoaj

Komentując pismo prokuratury Gosiewski powiedział, że "z nadzieją podchodzi do wypowiedzi ministra sprawiedliwości Grzegorza Kurczuka", który przed tygodniem również opowiedział się za odtajnieniem materiałów dowodowych w sprawie starachowickiej. "Nic nie powinno być ukrywane i wszystko, co tylko możliwe, powinno być udostępnione opinii publicznej. Także w sprawie starachowickiej" - oznajmił wówczas minister.

"Myślę, że za tą wypowiedzią pójdą konkrety i że jednak w tej batalii o jawność procesu starachowickiego uda się otworzyć drzwi i wpuścić trochę sprawiedliwości społecznej" - mówił poseł PiS. Dodał, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny ma już za sobą precedens w tej sprawie, bowiem odtajnił zeznania gen. Antoniego Kowalczyka, byłego komendanta głównego policji.

Andrzeja Jagiełłę (dawniej SLD, obecnie Partia Ludowo- Demokratyczna) i Henryka Długosza (dawniej SLD) oskarżono o utrudnianie postępowania karnego. Byłego wiceszefa MSWiA Zbigniewa Sobotkę (SLD) o ujawnienie tajemnicy państwowej i służbowej, a także "godzenie się na utrudnianie postępowania przygotowawczego oraz na narażenie działających pod przykryciem policjantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowia w trakcie realizowanego zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków".

Ze śledztwa wyłączono materiały dotyczące składania niezgodnych z prawdą zeznań i zatajania prawdy przez przesłuchiwanego w charakterze świadka ówczesnego komendanta głównego policji gen. Antoniego Kowalczyka. Sprawa tych zeznań ma być rozpoznana w odrębnym śledztwie.

d46xoaj

Według uzasadnienia prokuratury, dołączonego do przekazanego Sejmowi wniosku o uchylenie Sobotce immunitetu, 25 marca 2003 roku w Warszawie Sobotka, jako sekretarz stanu w MSWiA, ujawnił wiadomości o planowanych na następny dzień tajnych działaniach policji, dotyczących samorządowców ze Starachowic, nieuprawnionemu do ich uzyskania posłowi SLD Henrykowi Długoszowi. Ten przekazał je nieuprawnionemu posłowi SLD Andrzejowi Jagielle, a ów z kolei uprzedził o działaniach policji objętych nimi samorządowców.

26 marca policjanci z CBŚ ujęli w Starachowicach podejrzanych o członkostwo w gangu, zajmującym się handlem kradzionymi samochodami, narkotykami i bronią. Zatrzymano i aresztowano kilkanaście osób, w tym dwóch starachowickich samorządowców: starostę Mieczysława S. i wiceszefa rady powiatu Marka B. (obaj należeli do SLD).

W osobnym śledztwie prokuratura oskarżyła byłego starostę o usiłowanie wyłudzenia ponad 28 tys. zł odszkodowania za rzekomo skradzione auto, a byłego wiceszefa rady powiatu o wyłudzenie odszkodowania i łapówkarstwo. Obaj mieli działać "wspólnie i w porozumieniu" z domniemanym szefem miejscowego gangu Leszkiem S. 17 listopada sąd w Starachowicach po utajnionym procesie skazał byłego starostę Mieczysława S. na rok więzienia, a byłego zastępcę przewodniczącego rady powiatu Marka B. na karę łączną 14 miesięcy więzienia.

d46xoaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46xoaj
Więcej tematów