Trwa ładowanie...

Prokurator Krajowy zapowiada śledztwo w sprawie zdjęcia. "Nawoływanie do dalszej przemocy"

Policja wszczęła śledztwo w sprawie opublikowania zdjęcia, na którym kibole pozują z maczetami. W opisie fotografii jest zapowiedź kolejnych ataków. Śledczy podejrzewają, że sprawa może mieć związek z zabójstwem 18-letniego Miłosza Bieguna, który zginął od ciosów około 10 napastników.
Share
20 mężczyzn z maczetami pozuje w krakowskim parku
20 mężczyzn z maczetami pozuje w krakowskim parkuŹródło: Facebook.com
d342d8a

- Każdy ma prawo czuć się bezpiecznie na ulicy. Dlatego prokuratura natychmiast przystąpiła do działania. Dwie osoby podejrzane o dokonanie tego zabójstwa już są w areszcie. Za trzecią wydaliśmy list gończy. A dalsze działania jeszcze trwają – mówi Wirtualnej Polsce Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. – Dziękuję dziennikarzom za ujawnienie zdjęcia z nawoływaniem do dalszej przemocy. W tej sprawie krakowska prokuratura będzie prowadzić odrębne postępowanie – podkreśla.

Na facebookowym profilu kiboli Wisły Kraków "Młoda Ferajna" opublikowano zdjęcie grupy mężczyzn z maczetami w rękach. Po tekście Wirtualnej Polski na ten temat zostało ono usunięto. Jednak to nie fotografia robi największe wrażenie, a opis zamieszczony obok. "Miłosz był pierwszy następni w kolejce Młoda Ferajna odetnie wam ręce!" – napisano, nawiązując do zabójstwa Miłosza Bieguna, do którego doszło na przełomie stycznia i lutego. Chłopakowi niemal odcięto rękę maczetami i siekierą.

  Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Policja uważa, że zdjęcie może być pomocne w śledztwie dotyczącym śmierci chłopaka. - Postępowanie w związku z publikacjami prowadzone będzie przez Komendę Wojewódzką w Krakowie, wstępnie w kierunku art. 255 kk, czyli nawoływanie do przestępstwa. W postępowaniu tym rozpatrywane będą wszelkie zachowania, również wyczerpujące znamiona wykroczeń, na przykład posiadanie niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym. Sprawę konsultujemy z Prokuraturą Okręgową, która w tej sprawie również prowadzi czynności – mówi Wirtualnej Polsce mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

d342d8a

Za zamieszczenie zdjęcia z opisem, które jest nawoływaniem do przemocy, zgodnie Kodeksem karnym grozi do trzech lat więzienia. Z kolei – jak mówi Kodeks wykroczeń, każdy, kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny niebezpieczny przedmiot, a okoliczności wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

d342d8a

Podziel się opinią

Share
d342d8a
d342d8a
Więcej tematów