Trwa ładowanie...
dsj1yaz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prok. Maciej Kujawski: prokuratorzy w środę zaplanowali przeszukanie w biurze Jana Burego

- Prokuratorzy w ubiegłą środę postanowili o przeszukaniu następnego dnia rzeszowskiego biura poselskiego szefa klubu PSL Jana Burego, nie znając kalendarza politycznego i terminu głosowań w sejmie - powiedział prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł Jan Bury z PSL
Poseł Jan Bury z PSL (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
dsj1yaz

- Decyzja o przeszukaniu - co ustaliłem z prokuratorami z prokuratury apelacyjnej - zapadła w środę - zapewnił Kujawski w TVN24. Powiedział, że prokuratorzy nie wiedzieli o terminie głosowań w sejmie, dowiedzieli się o nim dopiero w rozmowie z zastępcą prokuratora generalnego.

- Wtedy dowiedzieli się, że dochodzi do takiej sytuacji, że to przeszukanie będzie miało swój kontekst polityczny, ale uznali, że w tym przypadku - ponieważ były już zaangażowane pewne siły i środki ze strony prokuratury i CBA - należy tego typu działania wykonać - powiedział prok. Kujawski.

W ocenie Kujawskiego żaden termin przeszukania nie byłby dobry. - Jakie pytania padałyby w stronę prokuratury, gdyby dziennikarze dowiedzieli się, że prokurator, dowiedziawszy się o jakimś wydarzeniu sejmowym, wstrzymałby przeszukanie, i to przeszukanie odbyłoby się dzisiaj lub jutro - ocenił. - Również pewnie bylibyśmy atakowani, że działamy według rytmu działań politycznych - dodał.

dsj1yaz

W środę w sejmie miało się odbyć głosowanie ws. odwołania ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza; przesunięto je jednak na piątek.

W konsekwencji przeszukania biura Burego b. szef ludowców Waldemar Pawlak zaproponował, aby ogłosić przerwę przed głosowaniem nad wnioskiem PiS o odwołanie Sienkiewicza do 22 lipca, aby w tym czasie prokurator generalny w trybie nadzoru nad prokuraturą i premier w trybie nadzoru nad CBA, przedstawili sejmowi informację, czy są poważne zarzuty wobec Burego.

Pokój szefa klubu PSL w hotelu poselskim oraz jego biuro w Rzeszowie prokuratorzy i funkcjonariusze CBA, w ramach śledztwa ws. powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury, przeszukali w czwartek. Tego dnia agenci CBA weszli też do gabinetu szefowej rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej prok. Anny Habało. Przeszukania dotyczyły też b. rzeszowskiego prokuratora Zbigniewa Niezgody oraz b. szefa rzeszowskiej delegatury UOP. Prokuratura nie ujawnia jego danych ani tego, co obecnie robi - UOP nie istnieje od 2002 r.

O śledztwie w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych w zamian za korzyść majątkową lub osobistą Prokuratura Apelacyjna w Warszawie informowała tydzień temu. Podano wówczas, że w ramach tego śledztwa dokonano przeszukania pomieszczeń w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz zatrzymano dwóch biznesmenów z branży paliwowej z Leżajska, którym przedstawiono zarzuty powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury, w zamian za korzyść majątkową lub osobistą. Jak wyjaśniała prokuratura, przeszukania dokonane w czwartek były konsekwencją działań prokuratury i CBA z zeszłego tygodnia, gdy zatrzymano biznesmenów i przeszukano gabinet wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza z PO.

dsj1yaz

Podziel się opinią

Share

dsj1yaz

dsj1yaz
Więcej tematów