Projekty nowelizacji o sądach i Krajowej Radzie Sądownictwa - do komisji
Sejm zdecydował o skierowaniu do
dalszych prac w komisji projektów nowelizacji ustaw o ustroju
sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Zgodnie z projektem o ustroju sądów powszechnych, minister sprawiedliwości będzie miał wobec sędziów uprawnienia takie, jakie dotychczas przysługiwały organom sądu, tzn. zawieszania w czynnościach służbowych sędziego. Minister sprawiedliwości ma otrzymać możliwość także zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziowskie. W strukturze prokuratury ma pojawić się także na mocy tej noweli stanowisko asystenta prokuratora, podobne do istniejącego już - asystenta sędziego.
Projekt o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada odroczenie wejścia w życie - do 2011 roku - samodzielności finansowej KRS.
Zgodnie z konstytucją, KRS jest samodzielnym, centralnym organem państwowym, ma strzec niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Konstytucja gwarantuje finansową samodzielność KRS, ale decyzją Sejmu, w 2003 r. odroczono wejście w życie przepisów w tym zakresie do 31 grudnia 2006 r. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, Rada powinna zyskać samodzielność od 1 stycznia 2007 r. Projekt zakłada, że w budżecie państwa - do 31 grudnia 2010 r. - nie będzie tworzona część dot. KRS, a działalność Rady nadal będzie finansowana przez Kancelarię Prezydenta.