Trwa ładowanie...

Projekty kosmiczne i z zakresu tworzyw sztucznych z szansą na dofinansowanie NCBR

Z początkiem września ruszają nabory na dwa wyjątkowe konkursy Narodowego Centrum Badan i Rozwoju w ramach flagowego programu „Szybka Ścieżka”. Poszukiwane są innowacyjne projekty mające w przyszłej dekadzie napędzać polską gospodarkę.

Share
Projekty kosmiczne i z zakresu tworzyw sztucznych z szansą na dofinansowanie NCBRŹródło: Shutterstock.com
d3uh862

W tym roku NCBR przeznaczy na realizację „Szybkiej Ścieżki” aż o 480 mln zł więcej niż początkowo zakładano: łączny budżet wszystkich sześciu konkursów w 2019 roku wyniesie 2,73 mld zł. Z tej kwoty niemal łącznie 0,5 mld zł przeznaczone zostanie dla firm z rozwijających technologie kosmiczne i te związane z tworzywami sztucznymi. Nabory wniosków na konkursy Szybkiej Ścieżki – „Technologie kosmiczne” i „Tworzywa sztuczne” - ruszają już 2 września i potrwają do 15 listopada br. Ich efektem mają być przełomowe produkty i rozwiązania, dające polskim firmom przewagi konkurencyjne na międzynarodowych rynkach.

- NCBR zdecydowało się na uruchomienie konkursów tematycznych w obszarach, które będą napędzać rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach – podkreśla dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Niebo przełomów

Oba konkursy skierowane są do przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw lub konsorcjów naukowo-przemysłowych. W tym ostatnim przypadku mowa o konsorcjach składających się z maksymalnie 3 podmiotów, w tym co najmniej 1 przedsiębiorstwa i 1 jednostki naukowej, gdzie liderem projektu jest zawsze przedsiębiorstwo. Cel dofinansowania obejmuje badania przemysłowe jak i eksperymentalne prace rozwojowe (ew. uzupełnione o prace przedwdrożeniowe), których efektem będzie opracowanie innowacyjnego rozwiązania gotowego do wdrożenia w warunkach biznesowych. W przypadku technologii kosmicznych NCBR otwiera przed firmami szerokie możliwości, oferując dofinansowanie projektów wartych od 1 mln PLN do nawet 50 mln EUR. Z zastrzeżeniem, że z 300-milionowego budżetu aż 250 mln zł trafi do firm spoza województwa mazowieckiego.

d3uh862

- Rodzime firmy, w tym nasi beneficjenci z branży kosmicznej, mają coraz większy udział w badaniach kosmosu, a dzięki opracowywanym przez nich technologiom wartość całego sektora w Polsce będzie rosła – ocenia dyrektor NCBR.

Materiał na rewolucję

Podobnie jak w przypadku technologii kosmicznych, na znaczeniu zyskują także nowoczesne tworzywa sztuczne. Scenariusz NCBR również w przypadku tej „Szybkiej Ścieżki” zakłada, że znaczna większość środków trafi do beneficjentów spoza Mazowsza zaś wartość kosztów kwalifikowanych w przypadku pojedynczego projektu wynieść może nawet 50 mln EUR. Dzięki temu w kilka lat nad Wisłą mają powstać materiały rewolucjonizujące m.in. oblicze przemysłu ale i zarazem ekologiczne.

- Innowacyjne tworzywa z jednej strony mają zapewniać najbardziej efektywne rozwiązania, a z drugiej być dostosowane do zasad zrównoważonego rozwoju. Zatem nowe programy w ramach „Szybkiej Ścieżki” to kontynuacja naszych zobowiązań dotyczących zacieśniania współpracy na linii biznes-nauka oraz wspierania rozwoju produktów i usług odpowiadających na wyzwania przyszłości – zapewnia dr inż. Wojciech Kamieniecki.

d3uh862

Obydwa konkursy finansowane są z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Konkurs dla Mazowsza

Dzięki nowej inicjatywie - „Ścieżka dla Mazowsza” - wsparcie z agencji wykonawczej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymają również projekty B+R realizowane w województwie mazowieckim. Nabór wniosków w nowym konkursie NCBR, którego budżet wynosi 600 milionów złotych, rozpocznie się już 23 sierpnia i będzie trwał do 23 września. O wsparcie projektów B+R będą mogły się ubiegać przedsiębiorstwa, które wskażą miejsce realizacji projektu na terenie województwa mazowieckiego. W konkursie będą mogły wziąć udział również konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z udziałem jednostki naukowej, przy czym liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo, które wskaże miejsce realizacji projektu na terenie województwa mazowieckiego. „Ścieżka dla Mazowsza” jest w swoich głównych założeniach zbliżona do „Szybkiej Ścieżki”, jednak ocenie będzie podlegać w niej mniej kryteriów, co jest kolejnym udogodnieniem wprowadzonym przez NCBR.

d3uh862
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uh862
d3uh862
Więcej tematów