Projekt ws. ograniczenia immunitetu jeszcze w kwietniu?
Jeszcze w kwietniu może trafić do Sejmu projekt
dotyczący ograniczenia immunitetu parlamentarnego - zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów
Przemysław Gosiewski. Chodzi o to, by immunitet chronił posła lub
senatora tylko w sprawach związanych z jego pracą w parlamencie.
Chcemy, żeby ochroną była objęta sfera jego wypowiedzi i poglądów, a więc to, co dotyczy meritum jego działalności. Natomiast całkowicie zredukować chcemy immunitet formalny, czyli ten, który nie pozwala aresztować posła za inne przestępstwa- wyjaśnił Gosiewski. Według niego, przygotowywane zmiany dotyczą konstytucji i ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Gosiewski przyznał, że inicjatywa ta ma związek z piątkową decyzją Sejmu, który nie uchylił immunitetu posłance SLD Małgorzacie Ostrowskiej, podejrzewanej przez prokuraturę o przyjęcie łapówki - w wysokości co najmniej 155 tys. zł - od jednego z "baronów paliwowych".
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zarzucił posłom SLD, PO i PSL "grupową solidarność" w trakcie głosowania nad wnioskiem prokuratury o uchylenie Ostrowskiej immunitetu. Według niego, posłowie opozycji głosowali przeciwko temu, podobnie jak kilka miesięcy wcześniej głosowali przeciwko odebraniu immunitetu posłowi Platformy Waldemu Dzikowskiemu.
Testem dla opozycji - szczególnie PO - będzie głosowanie nad zaproponowaną formułą. W kampanii wyborczej PO głosiła potrzebę zniesienia immunitetu - przypomniał Gosiewski.
Po piątkowym głosowaniu w sprawie Ostrowskiej premier Jarosław Kaczyński zapowiedział "inicjatywę zmierzającą do tego, by immunitet w dotychczasowym kształcie został zniesiony".
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, immunitet materialny obejmuje zgłaszanie wniosków, wystąpienia lub głosowania na posiedzeniach Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego oraz ich organów, na posiedzeniach klubów, kół i zespołów poselskich, senackich lub parlamentarnych, a także inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu.
Poseł lub senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działalność parlamentarną; odpowiada za nią tylko przed Sejmem lub Senatem - dyscyplinarnie lub finansowo zgodnie z zasadami określonymi w regulaminach obu izb.
Obecnie parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Dotyczy to czynów popełnionych od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatów, a także czynów popełnionych przed dniem ogłoszenia wyborów. Do uchylenia immunitetu posłowi lub senatorowi potrzeba bezwzględnej większości głosów ustawowej liczby posłów (231) lub senatorów (51).
Jeśli wobec nowo wybranego parlamentarzysty toczy się postępowanie karne (wszczęte przed dniem ogłoszenia wyników wyborów), to poseł lub senator może zwrócić się do swojej izby, by ta wystąpiła z wnioskiem o zawieszenie postępowania karnego do czasu wygaśnięciu mandatu danego parlamentarzysty. Taki wniosek nie może dotyczyć wykonania kary orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu.