Trwa ładowanie...

Projekt ustawy wspierającej niepełnosprawnych jest już w Sejmie. "To bzdury"

PiS złożyło do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która ma wspomóc niepełnosprawnych. To projekt rządowy, ale ma być procedowany jako poselski. Sejm ma się nim zająć na najbliższym posiedzeniu. - Rzeczniczka rządu wprowadza ludzi w błąd - ocenili projekt protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych.

Projekt ustawy wspierającej niepełnosprawnych jest już w Sejmie. "To bzdury"Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d42zrwk
d42zrwk

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności został złożony w Sejmie w poniedziałek, jednak dopiero w środę pojawił się na jego stronie internetowej.

Zgodnie z uzasadnieniem, projekt dotyczy objęcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od wieku) określonymi formami wsparcia. Przewiduje między innymi zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania oraz bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.

d42zrwk

W uzasadnieniu napisano, iż projektowane regulacje skutkować będą wydatkowaniem środków z planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, a projekt ustawy nie wywołuje skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Projekt jest autorstwa rządu, ale - jak tłumaczyła kilka dni temu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - będzie procedowany jako poselski. Chodzi o to, by przyspieszyć nad nim prace. Gdyby to było przedłożenie rządowe, to zgodnie z prawem, należałoby projekt rozesłać do konsultacji. W przypadku projektów poselskich nie jest to konieczne.

Elzbieta Rafalska i Joanna Kopcińska przedstawiły projekt ustawy protestującym w Sejmie rodzicom dorosłych osób niepełnosprawnych w piątek. Ci jednak uznali, że nie spełnia on ich postulatów.

d42zrwk

"Pani minister Kopcińska jak daje '500 plus', to nie daje rodzinie talonów, albo cukru"

- Jesteśmy zdziwieni, ponieważ panie, które przebywają w Sejmie, zmieniły postulaty. Niedawno przedstawiliśmy projekt, który zwiększa rentę socjalną, zgodnie z drugim postulatem osób przebywających w Sejmie. Dzisiaj przyszłyśmy z drugim projektem ustawy, który mówi o ogólnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ten projekt powoduje oszczędności w budżecie domowym każdej rodziny, która ma w swoim domu osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, oszczędność to 520 zł - powiedziała Kopcińska.

Protestujący domagaja się jednak gotówki. - Od początku mówiłyśmy o pieniążkach na życie dla tych osób. Przecież pani minister Kopcińska jak daje "500 plus", to nie daje rodzinie talonów, albo cukru. Przecież osoba musi mieć pieniądze, żeby decydować, na co wyda. Może wydać np. na 3 godz. rehabilitacji, a za 100 zł pójść z koleżanką czy kolegą do kina, a za drugie 100 zł nakupować sobie słodyczy. Oni muszą mieć więcej pieniędzy - przekonywała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

"Te propozycje to bzdury"

W środę na specjalnie zwołanej w Sejmie konferencji przedstawiciele protestujacych rodziców pokazali fragment archiwalnego nagrania z 2014 roku, z poprzedniego protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. - Chcemy przypomnieć co wówczas mówili posłowie Prawa i Sprawiedliwości - stwierdzili.

d42zrwk

"To wasza wina, że dzieci i rodzice leżą na korytarzach sejmowych" - mówiła na nagraniu Elżbieta Rafalska, wóczas posłanka opozycji. Andrzej Duda stwierdził, że uczciwi politycy powinni zapewniać dobre warunki i bezpieczeństwo niepełnosprawnym. - Jeżeli ta władza nie potrafi wykazać empatii i współczucia, to pokazuje swoją twarz - mówił w przeszłości Jarosław Kaczyński.

- Jesteśmy tymi samymi rodzicami co w 2014 roku - skomentowały archiwalne nagranie przedstawicielki strajkujących. - Te propozycje to bzdury, bo ta lista usług już jest, ale nie jest w ogóle realizowana. Proszę spojrzeć, jak rząd nas traktuje, przedstawiają nam jałmużnę. Protest będzie dalej trwał - zapowiedzieli rodzice osób niepełnosprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42zrwk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42zrwk
Więcej tematów