ŚwiatProjekt rezolucji z okazji 25-lecia "Solidarności" w Parlamencie Europejskim

Projekt rezolucji z okazji 25‑lecia "Solidarności" w Parlamencie Europejskim

29.08.2005 17:40

Polscy eurodeputowani zabiegają o przyjęcie
przez Parlament Europejski rezolucji wzywającej do ustanowienia 31
sierpnia w całej Europie Dniem Wolności i Solidarności.

W przygotowanym przez polskich eurodeputowanych projekcie rezolucji proponuje się, by "dla upamiętnienia walki polskich robotników i tych, którzy w Europie Środkowo-Wschodniej walczyli o prawa człowieka, wolność, solidarność i jedność Europy", 31 sierpnia był obchodzony w całej Europie jako Dzień Wolności i Solidarności.

Ponadto projekt rezolucji wzywa Komisję Europejską oraz kraje członkowskie UE do podjęcia działań w celu upamiętnienia obchodów rocznicy Sierpnia '80 roku oraz "promowania jej miejsca w edukacji i kulturze europejskiej".

Zadaniem polskich eurodeputowanych jest teraz skłonienie frakcji politycznych, w których zasiadają, do przyjęcia rezolucji. Ale nie powinno być z tym problemu, bo idee "Solidarności" są zrozumiałe dla wszystkich - powiedział Janusz Lewandowski (PO), inicjator projektu obchodów jubileuszu 25-lecia "Solidarności" w Brukseli.

W komitecie obchodów znaleźli się też dwaj polscy wiceprzewodniczący PE - Janusz Onyszkiewicz (PD) i Jacek Saryusz- Wolski (PO), europosłowie Dariusz Rosati (SdPl) i Wojciech Roszkowski (PiS).

Projekt rezolucji zostanie przedstawiony dziennikarzom we wtorek, przy okazji uroczystego otwarcia w Parlamencie Europejskim wystawy "Droga do Wolności". Wystawę otworzy przewodniczący PE Josep Borrell. Będą się na nią składać plakaty i fotografie z okresu narodzin "Solidarności" i przemian ustrojowych, a także powiększone reprodukcje pierwszych stron gazet z tamtych lat.

Ponadto w ramach obchodów jubileuszu "Solidarności" w Brukseli odbędą się koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, projekcje filmów, w tym nagrodzonego w Cannes "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, konferencja z udziałem m.in. Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka, a także konkurs dla szkół belgijskich, w którym główną nagrodą będzie wycieczka do Polski.

Symbol Brukseli - słynna fontanna Manneken Pis - figurka siusiającego chłopca - od 14 września zostanie przebrana w strój gdańskiego stoczniowca.

Imponująco zapowiada się też koncert muzyki rozrywkowej 17 września w samym sercu europejskiej dzielnicy Brukseli, na Rondzie Roberta Schumana, wokół którego wznoszą się m.in. siedziby Komisji Europejskiej i Rady UE. Organizatorzy spodziewają się nawet 7 tys. widzów.

Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie transmitowany przez TVP koncert galowy "Dziękujemy Europie", który odbędzie się 3 października w brukselskiej operze La Monnaie. Podczas koncertu Lech Wałęsa ma wręczyć medale wybitnym osobistościom, Europejczykom zaangażowanym w zbieranie i wysyłanie darów do Polski w latach 80.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także