Trwa ładowanie...
d16x7qe

Projekt rezolucji ONZ w sprawie Iranu

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wspólnie przedstawiły Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie Iranu. Żąda ona od Teheranu całkowitego wstrzymania wzbogacania uranu.

d16x7qe
d16x7qe

Projekt powołuje się na rozdział 7. Karty Narodów Zjednoczonych, który mówi o akcji w razie zagrożenia pokoju, naruszenia pokoju i aktów agresji, oraz nie wyklucza użycia siły militarnej.

W tekście nie znalazły się jednak groźby nałożenia sankcji. Projekt zakłada natomiast, że w razie konieczności zastosowane będą inne środki.

Dokument skierowany jest również do innych krajów, aby skutecznie zapobiegały przedostawaniu się do Iranu materiałów i technologii, które mogą zostać wykorzystane w programie atomowym.

Rosja, która wraz z Chinami protestuje przeciw radykalnym rozwiązaniom kwestii irańskiej, złagodziła stanowisko w sprawie projektu. Nowy przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Narodach Zjednoczonych Witalij Czurkin oświadczył w środę, że Moskwa byłaby skłonna zaakceptować tekst po uwzględnieniu jej zastrzeżeń.

Czurkin powtórzył jednak stanowisko swojego kraju, który sprzeciwia się użyciu siły i jakimkolwiek sankcjom wobec Iranu.

We wtorek Iran poinformował, że wzbogacił uran do poziomu pozwalającego na wykorzystanie go w elektrowniach atomowych. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym. Zachód podejrzewa Iran o prace nad bronią jądrową.

d16x7qe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16x7qe
Więcej tematów