PolskaProjekt kodeksu dla nieletnich

Projekt kodeksu dla nieletnich

Stworzenie jednej procedury dla nieletnich - będącej połączeniem karnej i cywilnej, położenie nacisku na resocjalizację, określenie górnej granicy wieku, do jakiego nieletni może przebywać w zakładzie poprawczym, na 18 lat - to niektóre rozwiązania projektu kodeksu nieletnich, nad którym trwają prace w resorcie sprawiedliwości.

07.02.2005 | aktual.: 07.02.2005 15:28

O projekcie poinformowała dyrektor Departamentu Nadzoru nad Wykonaniem Orzeczeń w Ministerstwie Sprawiedliwości Ewa Waszkiewicz, która uczestniczyła w konferencji "Profilaktyka wtórna w populacji nieletnich sprawców przestępstw". Zorganizował ją Krajowy Duszpasterz Więziennictwa.

Istotną innowacją, którą przewiduje projekt, jest stworzenie specjalnej procedury dla nieletnich. Nieletni będą traktowani zupełnie inaczej. Stworzymy nową procedurę, będącą pośrednią pomiędzy karną i cywilną - powiedziała Waszkiewicz.

Jej zdaniem, w praktyce projektowane zmiany w prawie oznaczają odejście od kary izolacji. Tylko w określonych rodzajach przestępstw i przy szczególnych okolicznościach - gdy nieletni będzie miał problemy, będzie uciekał, czy mataczył - stosowana będzie izolacja. Wszystkie środki będą miały charakter raczej otwarty, a główną terapią będzie wychowanie i resocjalizacja - powiedziała Waszkiewicz.

Podkreśliła, że projekt kładzie ogromny nacisk na resocjalizację. Bardzo ważna jest praca z każdym nieletnim i indywidualny program opieki, zarówno w zakładzie, jak i w sytuacji, gdy nieletni jest pod opieką kuratora - dodała.

Projekt wyznacza górną granicę wieku, do której nieletni mogą przebywać w zakładach poprawczych, na 18 lat. Obecnie wynosi ona 21.

Przewiduje się w nim także, że nieletniemu, który popełni przestępstwo, zapewni się pomoc prawną, jak powiedziała Waszkiewicz, "kogoś w rodzaju obrońcy" - zaufanej osoby, która przedstawi mu tok postępowania czy grożące sankcje.

Projekt jest już napisany, ale nie ma do niego jeszcze rozporządzeń wykonawczych. Zdaniem Waszkiewicz trudno ocenić, kiedy może wejść w życie. W najlepszym układzie do wiosny uda nam się projekt złożyć w Sejmie - powiedziała.

Konieczność zmian w prawie wynikała m.in. z potrzeby dostosowania polskiego prawa dla nieletnich do prawa Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)