PolskaProjekt dot. weryfikacji covidowej zyska poparcie PiS? Fogiel twierdzi, że większość klubu będzie "za".

Projekt dot. weryfikacji covidowej zyska poparcie PiS? Fogiel twierdzi, że większość klubu będzie "za".

- Jestem przekonany, że większość klubu PiS będzie "za" - powiedział w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Los przygotowanych przez grupę posłów PiS z Czesławem Hocem na czele przepisów wciąż jest niepewny. Podczas przyszłego głosowania nie będzie bowiem obowiązywać dyscyplina.

Zdaniem wicerzecznika PiS Radosława Fogla większość posłów PiS poprze projekt
Zdaniem wicerzecznika PiS Radosława Fogla większość posłów PiS poprze projekt
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Tomasz Waleński

Radosław Fogiel został zapytany na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia o to, czy wśród klubu PiS znajdzie się większość dla poparcia projektu dot. weryfikacji covidowej przygotowanego przez grupę posłów tej partii. "Ta ustawa jest przepracowana, jeśli można tak to określić, dość dogłębnie. Było wysłuchanie publiczne" - powiedział polityk PiS.

Brak dyscypliny w klubie PiS

"Myślę, że na nadchodzącym, w najbliższym tygodniu, posiedzeniu Sejmu ta ustawa trafi pod obrady parlamentu" - dodał Fogiel. Wicerzecznik partii dodał, że podczas głosowania nie będzie obowiązywać dyscyplina. Dopytywany dlaczego, odpowiedział, że "nie jest tajemnicą, że jest pewne środowisko, które ma wątpliwości co do tych rozwiązań". "Ja tych wątpliwości nie podzielam, ale równocześnie musimy brać to pod uwagę" - dodał.

"Dyscyplina w tej sytuacji prawdopodobnie by tylko zwiększyła zamieszanie i wcale nie przyniosła rozwiązań, w związku z tym - takie są decyzje podjęte przez kierownictwo klubu" - zaznaczył Fogiel. Projekt ma mieć jednak poparcie klubu. "Kiedy trafi pod głosowanie, jestem raczej spokojny co do jej losu" - powiedział.

Przepisy budzą kontrowersje

Złożony przez posłów PiS projekt ustawy o weryfikacji covidowej zakłada, że przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. W projekcie znalazły się zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Nie wiadomo również jakie stanowisko w sprawie zajmie Andrzej Duda. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zdradził jedynie, że jeśli ustawa trafi na biurko prezydenta, ten "na pewno ją przeanalizuje".

Zobacz też: Ozdoba poprze ustawę o weryfikacji covidowej? "Mamy tutaj podzielone zdanie"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)