Trwa ładowanie...

Program "Strażnicy rzek": każdy może przekazać informacje o stanie lokalnych rzek

Każdy może zostać "strażnikiem rzek". Rusza ogólnopolski program fundacji WWF Polska, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego blisko 150 tysięcy kilometrów polskich rzek.

Program "Strażnicy rzek": każdy może przekazać informacje o stanie lokalnych rzekŹródło: flickr.com, fot: Pan Wankz
d2ol3b3
d2ol3b3

Fundacja WWF Polska zachęca aby zostać wolontariuszem programu "Strażnicy rzek". Dzięki tej akcji lokalne społeczności będą mogły zaangażować się w ochronę przyrody. Tutaj najważniejsze będą te małe, lokalne rzeki. Według WWF w latach 2010 – 2015 zdegradowanych zostało ok. 20 tysięcy kilometrów bieżących małych rzek i potoków. Przez to około 40% gatunków mięczaków słodkowodnych i ponad 50% gatunków ryb jest narażonych na wyginięcie.

"Być rzecznikiem danej rzeki to znaczy wziąć ją w ochronę. Być jej głosem np. w sporze z gminą czy spółką wodną, która chce ją uregulować" mówi Marek Elas z WWF Polska. Do zadań strażników będzie należało monitorowanie polskich rzek: obserwacja, interwencje oraz powstrzymywanie szkodliwych zmian. Najważniejsza jest jednak dokumentacja rzeczywistego stanu rzeki – nawet jej niewielkiego odcinka.

Małe rzeki są zagrożone

Często regulowanie i prostowanie koryt, umacnianie brzegów, czy obwałowywanie wiąże się ze zniszczeniem całych ekosystemów rzecznych. Takie prace, chociaż noszą miano "utrzymaniowych" często niszczą ekosystem rzeki i jej otoczenie.* "Przykładów w Polsce jest wiele, w wyniku prac regulacyjnych na Łydyni - niewielkiej rzece płynącej w okolicach Ciechanowa na Mazowszu - odnotowano katastrofalne skutki dla żyjących w niej ryb. Okazało się, że zamiast 13 gatunków zostały już tylko cztery. Masa ryb przeliczona na hektar spadła z 33 kg do pół kilograma. Zniknęły gatunki cenne gospodarczo oraz objęte ochroną"* przestrzega Marek Elsa.

Jak zostać "strażnikiem rzek"?

"Strażnikiem rzek" może zostać każdy, a WWF Polska szczególnie chce zaangażować do akcji lokalne społeczności. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.straznicy.wwf.pl.

d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj