Program "Strażnicy rzek": każdy może przekazać informacje o stanie lokalnych rzek
Każdy może zostać "strażnikiem rzek". Rusza ogólnopolski program fundacji WWF Polska, którego zadaniem jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego blisko 150 tysięcy kilometrów polskich rzek.
Fundacja WWF Polska zachęca aby zostać wolontariuszem programu "Strażnicy rzek". Dzięki tej akcji lokalne społeczności będą mogły zaangażować się w ochronę przyrody. Tutaj najważniejsze będą te małe, lokalne rzeki. Według WWF w latach 2010 – 2015 zdegradowanych zostało ok. 20 tysięcy kilometrów bieżących małych rzek i potoków. Przez to około 40% gatunków mięczaków słodkowodnych i ponad 50% gatunków ryb jest narażonych na wyginięcie.
"Być rzecznikiem danej rzeki to znaczy wziąć ją w ochronę. Być jej głosem np. w sporze z gminą czy spółką wodną, która chce ją uregulować" mówi Marek Elas z WWF Polska. Do zadań strażników będzie należało monitorowanie polskich rzek: obserwacja, interwencje oraz powstrzymywanie szkodliwych zmian. Najważniejsza jest jednak dokumentacja rzeczywistego stanu rzeki – nawet jej niewielkiego odcinka.
Małe rzeki są zagrożone
Często regulowanie i prostowanie koryt, umacnianie brzegów, czy obwałowywanie wiąże się ze zniszczeniem całych ekosystemów rzecznych. Takie prace, chociaż noszą miano "utrzymaniowych" często niszczą ekosystem rzeki i jej otoczenie.* "Przykładów w Polsce jest wiele, w wyniku prac regulacyjnych na Łydyni - niewielkiej rzece płynącej w okolicach Ciechanowa na Mazowszu - odnotowano katastrofalne skutki dla żyjących w niej ryb. Okazało się, że zamiast 13 gatunków zostały już tylko cztery. Masa ryb przeliczona na hektar spadła z 33 kg do pół kilograma. Zniknęły gatunki cenne gospodarczo oraz objęte ochroną"* przestrzega Marek Elsa.
Jak zostać "strażnikiem rzek"?
"Strażnikiem rzek" może zostać każdy, a WWF Polska szczególnie chce zaangażować do akcji lokalne społeczności. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.straznicy.wwf.pl.