Trwa ładowanie...
d4g6mht
d4g6mht

Program Rodzina 500 plus. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek przeprosiła za niefortunną wypowiedź o samotnych matkach

• Mazurek: samotna matka powinna ustabilizować sytuację i mieć więcej dzieci • Rzecznik klubu PiS tłumaczyła zawiłości programu Rodzina 500 plus • "Takiego projektu nie było od 1989 r., pierwsze tak duże wsparcie dla rodzin" • Na konferencji w Sejmie przyznała potem, że jej słowa były niefortunne • Miałam na myśli to, że życzę wszystkim matkom jak najlepiej - wyjaśniła Mazurek • Przeprosin domagała się opozycja, zwłaszcza Platforma Obywatelska
Share
d4g6mht

Będę ją zachęcała do tego, by spróbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną i mieć więcej dzieci - powiedziała Beata Mazurek z PiS odpowiadając na pytanie, co ma zrobić samotna matce, której nie będzie przysługiwało świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Jednak podczas konferencji w Sejmie przyznała, że jej słowa były niefortunne i nie to miała na myśli. - Życzę wszystkim matkom jak najlepiej - dodała.

Beata Mazurek przyznała w Polskim Radiu 24, że to unikalny program. - Takiego projektu nie było od 1989 roku. To pierwsze tak duże wsparcie dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie nie jest to świadczenie związane z pomocą społeczną. PO i PSL prze 8 lat nie wypracowało takiego modelu wsparcia rodziny - wyjaśniła Mazurek w w Polskim Radiu 24.

d4g6mht

Posłanka tłumaczyła, kto i na jakich zasadach będzie mógł się ubiegać się świadczenie. Na pytanie dziennikarza, co posłanka PiS powiedziałaby samotnej matce, której świadczenie nie przysługuje, Mazurek odpowiedziała: będą zachęcała ją do tego, żeby spróbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną i mieć więcej dzieci, tak aby móc na to świadczenie się załapać".

Mazurek dodała, że "wypłaty świadczenia powinny ruszyć od 1 kwietnia". - Wszystko jest zależne od samorządów. Również rodziny za granicą mogą liczyć na 500 zł, o ile nie korzystają już ze świadczenia danego kraju wyjaśniła.

Kilka godzin później w Sejmie dziennikarze dopytywali Mazurek o tę ostatnią wypowiedź. - Generalnie miałam na myśli to, że wszystkim samotnym matkom życzę jak najlepiej. Tak, aby nie musiały się martwić o swoje jutro. Żeby miały partnerów, takich, którzy będą wspomagać je w wychowaniu swoich dzieci - tłumaczyła Mazurek. - Proszę nie przypisywać mi złych intencji, nie łapmy się za słówka. Te samotne matki przepraszam, nie będę przepraszać posłów PO - podkreśliła.

- Słyszałam, że o te przeprosiny apelują posłowie Platformy Obywatelskiej. Jeżeli (samotne matki - PAP) czuły się dotknięte w jakikolwiek sposób, to ja te panie oczywiście przepraszam, natomiast nie będę przepraszała polityków Platformy Obywatelskiej za to, co oni robią z nami na arenie międzynarodowej. To jest dopiero nie do przyjęcia - zaznaczyła Mazurek pytana, czy słowo "przepraszam" padnie.

d4g6mht

Dopytywana, czy jeśli pojawi się poprawka obejmująca programem matki samotnie wychowujące dzieci niezależnie od ich dochodu, Mazurek odpowiedziała, że wymaga to wyliczeń ministra finansów. - Wszystkie poprawki, które będą się pojawiały, będą głęboko analizowane pod kątem finansów. Program ten będzie dość duży i będzie kosztować w tym roku 17 mld zł - mówiła. - Nie wiem, czy w tym momencie budżet państwa stać na to, by taką poprawkę przyjąć - dodała Mazurek.

Opozycja atakuje Mazurek

Politycy PO zaapelowali do rzeczniczki klubu PiS, by przeprosiła za słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci. Ich zdaniem jej wypowiedź była "absolutnie skandaliczna i pogardliwa".

Poseł PO Paweł Olszewski powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że posłanka Mazurek powinna przeprosić za swoje słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci.

d4g6mht

- Wypowiedź Beaty Mazurek, w której poucza i mówi, że trzeba sobie ustabilizować życie jest absolutnie skandaliczna, pogardliwa, nie wnikająca w często losowe i życiowe historie. To wypowiedź bezwzględnie arogancka za którą (Mazurek) powinna niezwłocznie przeprosić - podkreślił Olszewski. Jak dodał, jej słowa były "niezbyt mądre i niekulturalne".

Poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że program "Rodzina 500 plus" ma bardzo wiele wad, zawiera też "bardzo wiele niesprawiedliwości". - To jest według naszej oceny program +500 minus+ dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla rodzin, w których drugie dziecko wkracza w pełnoletność - podkreślił. Jak dodał, Platforma jest "głęboko poruszona i zbulwersowana" wypowiedzią posłanki Mazurek.

d4g6mht

Podziel się opinią

Share
d4g6mht
d4g6mht
Więcej tematów