PolitykaProgram prorodzinny prof. Piotra Glińskiego: dwuletni urlop, bony i ulga w podatku

Program prorodzinny prof. Piotra Glińskiego: dwuletni urlop, bony i ulga w podatku

Dwuletni urlop macierzyński, bon rodzinny, ulga podatkowa na dzieci - to niektóre elementy polityki prorodzinnej, o której mówił kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński.

Program prorodzinny prof. Piotra Glińskiego: dwuletni urlop, bony i ulga w podatku
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Na konferencji prasowej w sejmie Gliński wymienił trzy podstawowe elementy programu prorodzinnego: powszechne, dwuletnie urlopy macierzyńskie, bon rodzinny, który wynosiłby ok. 550 złotych i byłby wykorzystany do opłacania różnych form opieki nad dzieckiem oraz progresywną ulgę podatkową na dzieci w podatku PIT.

Gliński chciałby także, by urlopami i ulgami prorodzinnymi objęte zostały te grupy, które nie korzystają z obecnych rozwiązań prorodzinnych.

- To jest projekt, który przyniósłby zmiany w sytuacji demograficznej. Koszt takiego projektu to ok. 30 mld złotych. Przy założeniu, że wycofałoby się wszystkie instrumenty polityki społecznej, które są nieefektywne, to dałoby ok. 27 mld złotych, a koszt dodatkowy to ok. 3 mld złotych. Myślę, że państwo polskie byłoby na to stać - ocenił Gliński.

Przypomniał, że w piątek odbędzie się organizowana przez PiS debata dotycząca polityki rodzinnej, w której również on weźmie udział. Zostanie wówczas przedstawiony także ekspert do spraw prorodzinnych i demograficznych.

Gliński odniósł się także do zarzutów premiera Donalda Tuska, że proponowane przez jednego z ekspertów z jego grupy prof. Krzysztofa Rybickiego stypendium demograficzne w wysokości 1 tys. zł miesięcznie na dziecko od urodzenia do ukończenia 18. roku życia, to "szalony pomysł".

- Według prof. Rybickiego, środki na takie stypendium można uzyskać z przesunięć budżetowych czy uszczelnienia systemu podatkowego - mówił Gliński.

Zaprosił też premiera do poważnej debaty programowej. - Przedstawiłem kierunki programowe mojego ewentualnego rządu. Apeluję do premiera Tuska, by nie chował się za swoimi możliwościami instytucjonalnymi, tylko stanął do debaty programowej i porozmawiał o poważnych sprawach Polaków - powiedział Gliński.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL, z kandydaturą prof. Glińskiego na premiera, klub PiS złożył w poniedziałek. sejm ma zająć się wnioskiem na posiedzeniu 6-8 marca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)