PolskaProgram obchodów 96. rocznicy odzyskania Niepodległości -Trójmiasto

Program obchodów 96. rocznicy odzyskania Niepodległości -Trójmiasto

96 lat Niepodległej. Pod takim hasłem organizowane będą w tym roku uroczystości z okazji odzyskania Niepodległości. Jak co roku nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, przemówień kombatantów oraz... słodkości.

Program obchodów 96. rocznicy odzyskania Niepodległości -Trójmiasto
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

11.11.2014 10:10

W związku z wypadającą we wtorek 96. rocznicą odzyskania Niepodległości samorządy trójmiasta przygotowały wiele atrakcji dla mieszkańców. Tradycyjnie odbędą się dwie wielkie parady w Gdyni oraz Gdańsku.

W tym roku gdańska parada wyruszy o godzinie 10.00 z Podwala Staromiejskiego. Przejdzie ulicami Podmłyńska — Rajska — Heweliusza — Korzenna — Kowalska pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Zakończy się ona uroczystą mszą świętą za ojczyznę o godzinie 12.00 w Bazylice Mariackiej.

Przemarszowi grup rekonstrukcyjnych towarzyszyć będzie wiele atrakcji. Rozdawane będą kotyliony i szaliki w biało-czerwony barwach. Na trasie przemarszu będzie można spotkać Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Bora-Komorowskiego.

Każdego roku do wygłoszenia przesłania okolicznościowego zaprasza się osoby związane bezpośrednio z walką o niepodległość. W tym roku będą to Ewa Ludkiewicz, harcerz Szarych Szeregów, więzień okresu stalinowskiego oraz Jerzy Grzywacz, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej.

Słodkim elementem będą rozdawane ciastka „patriotki”. W tak ważnym dniu nie może zabraknąć słodyczy z biało-czerwonymi elementami. Są okazjonalne wyroby cukiernicze przygotowane specjalnie na święto niepodległości.

W Gdyni przemarsz będzie biegł tradycyjną, przedwojenną trasą z Placu Konstytucji przez ul. 10 Lutego aż do Skweru Kościuszki. Rozpocznie się o 12 i potrwa godzinę.

Czoło parady, podobnie jak w latach ubiegłych, otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią podążą przedstawiciele ponad 20 instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne.

Parada zakończy się-jak co roku-na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj ok. godziny 12:30 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Po oficjalnym zamknięciu parady planowane są imprezy towarzyszące, m.in. koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich oraz spotkanie z Pawłem Osickim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)