ŚwiatProgram finansowania opieki zdrowotnnej w najuboższych państwach

Program finansowania opieki zdrowotnnej w najuboższych państwach

Podczas zakończonego w niedzielę szczytu państw amerykańskich w Quebecu przedstawiciele Banku Światowego ogłosili program finansowania opieki zdrowotnej w najuboższych państwach regionu.

Uczestnicy szczytu zgodzili się, że poprawa warunków zdrowotnych i edukacja w tym zakresie należą do najważniejszych zadań w najbliższych latach.

Prezydent Banku Światowego, James Wolfensohn zadeklarował, że Bank przeznaczy na wsparcie programów edukacyjnych i zdrowotnych 3,7 mld dolarów. Jednym z elementów pomocy będzie wnosząca 150 mln dolarów dotacja rozpoczynającego się w czerwcu programu powstrzymania epidemii AIDS w regionie Karaibów.

Do tej pory Bank Światowy przeznaczył już prawie 1 mld dolarów na realizację 99 projektów związanych z HIV w 56 krajach regionu. Między innymi, dwa kredyty wysokości 325 mln dolarów dla rządu Brazylii pozwoliły zmniejszyć w tym kraju śmiertelność z powodu AIDS o 50% od 1993 roku.

Ostatnie dane epidemiologiczne wskazują na to, że w regionie Karaibów żyje prawdopodobnie 500 tys. osób zakażonych wirusem HIV. Z powodu AIDS osieroconych zostało już 80 tys. dzieci. W niektórych rejonach miejskich aż 12% osób jest zakażonych wirusem HIV, a AIDS stało się główną przyczyną zgonów mężczyzn przed 45 rokiem życia.

Bank Światowy ogłosił również rozpoczęcie dwóch innych projektów zdrowotnych w regionie państw amerykańskich. 350 mln dolarów zostanie przeznaczonych na program decentralizacji ochrony zdrowia w Meksyku i polepszenie warunków zdrowotnych najuboższych i nieubezpieczonych osób, zamieszkujących obszary rolnicze i biedne dzielnice miast.

Ponadto 228 mln dolarów przeznaczonych zostanie na rozwój medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej w biednych dzielnicach miast Brazylii. (aso)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)