Program EU4Health to największy w historii program zdrowotny Unii Europejskiej
Został uruchomiony w 2021 roku jako istotny element strategii UE w zakresie poprawy zdrowia obywateli. Wspiera systemy ochrony zdrowia w krajach członkowskich. Jego celem jest poprawa dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz przygotowanie na przyszłe kryzysy zdrowotne. Uruchomienie programu to reakcja na negatywne skutki pandemii COVID-19. Przybliżamy, na jakie działania obecnie można pozyskać granty.
15.12.2024 11:45
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program w przybliżeniu
Budżet EU4Health na lata 2021-2027 to równowartość prawie 19 mld zł. Pieniądze z programu są przeznaczone na różne inicjatywy, które wspierają systemy ochrony zdrowia państw członkowskich. To chociażby poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, transformacja cyfrowa czy rozwiązania legislacyjne. To również promocja zdrowia i profilaktyka, zwłaszcza w kontekście chorób nowotworowych. Program skupia się też na zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia zdrowia, które mogą dotykać wielu krajów i szybko się rozprzestrzeniać. Kolejnym zadaniem programu jest zapewnienie dostępnych i przystępnych cenowo leków.
Aktualne nabory
O granty mogą ubiegać się państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, instytucje badawcze i akademickie, przedsiębiorstwa i władze lokalne. Wnioski należy składać w języku angielskim. Obecnie otwarte jest 10 naborów. Wśród nich:
Wnioski można składać do 22 stycznia 2025 roku. Za realizację programu odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji, a zarządza nim Komisja Europejska. Szczegóły dotyczące naborów można znaleźć na stronie Agencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego