Program EU4Health to największy w historii program zdrowotny Unii Europejskiej
Został uruchomiony w 2021 roku jako istotny element strategii UE w zakresie poprawy zdrowia obywateli. Wspiera systemy ochrony zdrowia w krajach członkowskich. Jego celem jest poprawa dostępności i jakości opieki zdrowotnej oraz przygotowanie na przyszłe kryzysy zdrowotne. Uruchomienie programu to reakcja na negatywne skutki pandemii COVID-19. Przybliżamy, na jakie działania obecnie można pozyskać granty.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program w przybliżeniu
Budżet EU4Health na lata 2021-2027 to równowartość prawie 19 mld zł. Pieniądze z programu są przeznaczone na różne inicjatywy, które wspierają systemy ochrony zdrowia państw członkowskich. To chociażby poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, transformacja cyfrowa czy rozwiązania legislacyjne. To również promocja zdrowia i profilaktyka, zwłaszcza w kontekście chorób nowotworowych. Program skupia się też na zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia zdrowia, które mogą dotykać wielu krajów i szybko się rozprzestrzeniać. Kolejnym zadaniem programu jest zapewnienie dostępnych i przystępnych cenowo leków.
Aktualne nabory
O granty mogą ubiegać się państwa członkowskie, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, instytucje badawcze i akademickie, przedsiębiorstwa i władze lokalne. Wnioski należy składać w języku angielskim. Obecnie otwarte jest 10 naborów. Wśród nich:
Wnioski można składać do 22 stycznia 2025 roku. Za realizację programu odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Zdrowia i Cyfryzacji, a zarządza nim Komisja Europejska. Szczegóły dotyczące naborów można znaleźć na stronie Agencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego