Trwa ładowanie...

Program dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Pomoc trafiła do ponad 4 tys. rodziców

Program "Za życiem" wspiera rodziców, którzy zdecydowali się na urodzenie chorego lub niepełnosprawnego dziecka. Z informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że w 2017 r. jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tys zł, otrzymało 4126 rodziców.

Program dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Pomoc trafiła do ponad 4 tys. rodzicówŹródło: Pixabay.com
d2xc21e
d2xc21e

Z "Rzeczpospolitą" rozmawiała Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Sama ustawa "Za życiem" tak naprawdę niewiele zmieniła w zakresie wsparcia rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi - tłumaczy - Jedyną nowością jest świadczenie w wysokości tych kilku tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Te kwiaty trzymaj z dala od dzieci

Urzędnicy zwracają uwagę, że ośrodki pomocy od lat oferują większość form wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Są to m.in. miejsca w placówkach opiekuńczych przystosowanych do pracy z dziećmi chorymi czy wsparcie asystenta rodziny. Ciężarne, które się dowiadują, że urodzą chore dziecko mogą też liczyć na wsparcie NFZ.

Jak podaje gazeta, głównym problemem jest jednak brak informacji. Rodzice chorych dzieci dowiadują się o szansie na pomoc nie w gabinetach lekarzy, ale od znajomych czy z internetu. - Pewnie dlatego nie każda rodzina ma szanse na wsparcie, np. psychologiczne. To smutne - stwierdziła w rozmowie z dziennikiem Anna Rajska-Rutkowska, wiceprezes zarządu Fundacji Gajusz, która prowadzi m.in. hospicjum dla nieuleczalnie chorych dzieci.

Źródło: Rzeczpospolita

d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj