Trwa ładowanie...

Prognoza pogody. Zaleje nas fala ciepła. Potem tylko deszcz i wiatr

Do prognozowanego, znacznego ocieplenia pozostały jedynie dwa dni. Według najnowszych prognoz niedziela będzie najcieplejszym dniem marca. Temperatura poszybuje w górę i będzie nawet ponad 20 stopni.
Share
Prognoza pogody. Niedziela będzie najcieplejszym dniem w marcu
Prognoza pogody. Niedziela będzie najcieplejszym dniem w marcuŹródło: WXCharts
dg0xqu0

Pogodnie, słonecznie i ciepło tylko w basenie Morza Śródziemnego i na Półwyspie Iberyjskim. Dzisiaj w rejonie Madrytu i Lizbony słupek rtęci w ciągu dnia osiągnie nawet 22 st. C - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Niestety pozostała część naszego kontynentu znajduje się pod wpływem ośrodków niżowych znad Skandynawii i północnego Atlantyku, a z północnego-zachodu nasuwają się kolejne strefy frontów atmosferycznych, którym towarzyszą opady deszczu oraz większy gradient baryczny oraz związany z nim silny, porywisty wiatr.

Niestety wszystko wskazuje na to, że w sytuacji barycznej nad Europą nie zajdą większe zmiany przynajmniej w ciągu najbliższego tygodnia. Nad Europą Północną, Środkową (w tym również na obszarze Polski) oraz Wschodnią nadal dominować będą deszczowe chmury.

dg0xqu0

Prognoza pogody. Niedziela najcieplejsza w marcu

Wyjątek stanowić będzie tylko niedziela, kiedy na krótko rozbuduje się pogodniejszy wyż, a temperatura w ciągu dnia może osiągnąć nawet ponad 20 st. C. W Małopolsce oraz na Dolnym Śląsku spodziewać się można wzrostu temperatury do 18-19 stopni - prognozuje dla Wirtualnej Polski Jarosław Turała.

   Cumulus
Źródło: Cumulus
   Cumulus
Źródło: Cumulus
   WXCharts
Źródło: WXCharts

Prognoza pogody. Silny wiatr z piątku na sobotę

Przyjdzie nam się zmierzyć się z kolejnym uderzeniem wiatru, który ma nastąpić nocą z piątku na sobotę.

Prognozowana wichura związana jest ze zbliżającym się niżem wtórnym i zatoką niskiego ciśnienia, które przyniosą nocą silne i bardzo silne porywy wiatru. Dodatkowo na zatoce niżowej istnieje dość spora możliwość wystąpienia konwekcji, podczas której mocniej popada, a nawet zagrzmi.

dg0xqu0

Już po południu i wieczorem strefa umiarkowanych oraz lokalnie intensywnych opadów, przede wszystkim deszczu, wejdzie od północnego zachodu. Największych opadów spodziewamy się w całym pasie Pomorza. Nie jest wykluczony opad krupy śnieżnej (kulek przypominających styropian).

Największym jednak zagrożeniem będzie silny i porywisty wiatr, który w pasie Pomorza oraz w górach może przekraczać prędkość 110 km/h. W Wielkopolsce, na Kujawach, ziemi łódzkiej oraz Mazowszu porywy mogą dochodzić do 80 km/h. Takie porywy mogą być przyczyną wystąpienia szkód materialnych. Należy być przygotowanym na dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wiatr będzie siał spustoszenie także na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie w sobotę do południa. Tam również można spodziewać się porywów do 80 km/h.

Sprawdź, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach na pogoda.wp.pl.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

dg0xqu0

Podziel się opinią

Share
dg0xqu0
dg0xqu0
Więcej tematów