Prognoza pogody na środę. Polska pod wpływem niżu Renata
W środę na przeważającym obszarze spodziewamy się sporej ilości chmur i deszczu, ale znajdą się też regiony bardziej pogodne. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 14 st. C., ale tam, gdzie niebo zasnują chmury, nie będzie więcej niż 7 st. C.
20.04.2022 | aktual.: 21.04.2022 00:21
Wpływ na pogodę w naszym kraju ma system frontów atmosferycznych związanych z niżem Renata, którego centrum w środę znajduje się nad Białorusią. Za sprawą tego ośrodka czeka nas pogoda raczej pochmurna i deszczowa. W wielu regionach opady mogą być obfite, ale znajdą się też miejsca z lepszą pogodą.
Dużo deszczu i zimno
W środę najlepszej pogody spodziewamy się na Pomorzu Zachodnim, a także w Małopolsce i na Podkarpaciu. W tych regionach pojawi się najwięcej rozpogodzeń, a słaby deszcz możliwy jest tylko miejscami.
Na pozostałym obszarze przewaga zachmurzenia dużego i całkowitego z opadami deszczu zarówno o charakterze ciągłym, jak i przelotnym. Zdecydowanie najwięcej opadów prognozujemy dla Ziemi Łódzkiej, Mazowsza oraz Warmii i Podlasia, gdzie przez cały dzień może spaść ok. 10-15 mm wody.
W związku ze sporą ilością chmur, temperatura nie zachwyci i wyniesie na ogół ok. 7-9 st. C. Nieco cieplej zrobi się w pasie od Ziemi Lubuskiej, przez Dolny i Górny Śląsk, po Małopolskę, gdzie przewidujemy ok. 10-11 st. C.
Najwyższej temperatury spodziewamy się jednak na Pomorzu Zachodnim (nie licząc wybrzeża) i w północnej Wielkopolsce, gdzie termometry wskażą ok. 12-14 st. C. Wiatr powieje z kierunków północnych i zachodnich, słabo i umiarkowanie, nieco mocniej na Pomorzu i na południowym wschodzie.
W nocy dalszy ciąg opadów
Nocą przewidujemy najwięcej deszczu w tych samych regionach, co w ciągu dnia, co oznacza, że najpogodniej będzie na Pomorzu Zachodnim i na południowym wschodzie. Nie musimy obawiać się przymrozków, bowiem temperatura obniży się co najwyżej do 4-5 st. C. na południowym wschodzie i ok. 6-7 st. C. w głębi kraju. Wiatr powieje ze zmiennych kierunków słabo i umiarkowanie.
Prognozę opracował Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska