Prof. Regulski: zamiast kampanii samorządowej - kłótnie polityków
Zdaniem prezesa Fundacji Rozwoju Demokracji
Lokalnej (FRDL) prof. Jerzego Regulskiego, kłótnie polityków na
poziomie ogólnopolskim spowodowały, że na szczeblu lokalnym nie ma
rzeczowej samorządowej kampanii wyborczej.
13.10.2006 | aktual.: 23.10.2006 10:55
Kampanii samorządowej nie ma. Nie widzę debaty o ustroju państwa, o decentralizacji. Ona została całkowicie przykryta kłótniami polityków na szczeblu centralnym o zagadnienia dotyczące przeszłości - powiedział prof. Regulski, który w Poznaniu uczestniczył w zorganizowanej przez FRDL konferencji "Społeczeństwo Obywatelskie - Wspólna Sprawa".
W jego ocenie, brak rzeczowej kampanii może spowodować, że samorządy, które zostaną wybrane w wyborach o niskiej frekwencji, nie będą miały wystarczającego zaufania społecznego. Obywatele, co widać po niskim zainteresowaniu spotkaniami wyborczymi, nie wierzą politykom, nie mają do nich zaufania. Przez to uważają, że i tak nie mają wpływu na ich późniejsze decyzje - mówił prof. Regulski.
Samorząd i władze lokalne mogą funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mają zaufanie społeczne. Na tym polega samorządność. A przecież dobrze działające władze lokalne są zawsze elementem stabilizującym i wpływającym na rozwój kraju- dodał.
Prof. Jerzy Regulski jest ekspertem w sprawach samorządu terytorialnego. Współprzewodniczył zespołowi ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu w 1989 r. W latach 1989-91 kierował pracami parlamentarnymi nad pakietem reformy samorządowej, by następnie, jako Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego, koordynować wprowadzanie jej w życie. W latach 1998-99, w rządzie Jerzego Buzka, był szefem Rady ds. Reform Ustrojowych Państwa przy Prezesie Rady Ministrów.