Trwa ładowanie...
23-11-2015 07:20

Prof. Piotr Gliński: mamy mandat społeczny do przekształceń w mediach publicznych

- W mediach publicznych będzie znacznie więcej pozycji misyjnych. Trzeba odbudować funkcję edukacyjną telewizji publicznej i przywrócić pozycję Teatru Telewizji jako teatru dla każdego Polaka. Dostęp do kultury wyższej powinien być spopularyzowany - tak o planowanej reformie mediów publicznych opowiada w Wirtualnemedia.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. Piotr Gliński: mamy mandat społeczny do przekształceń w mediach publicznychŹródło: PAP, fot: Jacek Turski
diqsnwp
diqsnwp

Gliński zapowiedział, że media publiczne zostaną przekształcone w instytucje użyteczności publicznej, inaczej zwane narodowymi instytucjami kultury, tak jak Opera Narodowa czy Filharmonia Narodowa. - Nie będą podlegać rygorom spółek, które powinny walczyć o swoje wyniki ekonomiczne. Skupią się na realizacji dobra publicznego i misji, z czym obecnie na niektórych antenach mamy problem. Niektórzy redaktorzy lepiej te obowiązki wypełniają, a inni w mojej ocenie podejmują złe działania - powiedział.

Na pytanie, czy reforma pociągnie za sobą wymianę zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, Gliński powiedział, że "będą do tego zmierzali".

- Chciałbym zaznaczyć, że poprzednia władza oszukiwała społeczeństwo. Najpierw weszła w dyskusję z obywatelskim projektem ustawy medialnej, który był jakąś propozycją rozwiązania, w moim ujęciu lepszą niż upolitycznienie mediów, natomiast miał też swoje wady. Po czym stwierdzono, że ten projekt jest niedobry i zostanie przedstawiony własny. Nie dotrzymano danego słowa - zaznaczył w Wirtualnemedia.pl.

diqsnwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diqsnwp
Więcej tematów