Trwa ładowanie...
03-05-2015 04:01

Prof Nałęcz: Prezydent uczci powstanie Konstytucji 3 maja

Prezydent uczci powstanie Konstytucji 3 maja. Uchwalił ją 224 lata temu, w 1791 roku, Sejm Czteroletni. Była to pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Prof Nałęcz: Prezydent uczci powstanie Konstytucji 3 majaŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d1ur7d3
d1ur7d3

Uroczystości rozpoczną się o 9.00 w Archikatedrze Jana Chrzciciela. Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz wyjaśnia, że będzie to nawiązanie do wydarzeń z 1791 roku. Po uchwaleniu konstytucji - przypomina historyk - król, posłowie i senatorowie udali się do Katedry Jana Chrzciciela na mszę dziękczynną. A dziś w nawiązaniu do tamtego wydarzenia w tym samym miejscu odbędzie się msza za Polskę.

O 11.00 prezydent na Zamku Królewskim wręczy ordery i odznaczenia państwowe, zaś w południe na Placu Zamkowym rozpoczną się główne uroczystości.

Profesor Tomasz Nałęcz wyjaśnia, że podczas wystąpienia na Placu Zamkowym prezydent odniesie się zapewne do znaczenia Konstytucji 3 maja ale też i do tego, że jej idee zostały zaprzepaszczone. Stało się tak przede wszystkim przez agresję Rosji ale i przez wewnętrzny opór tych, którym nowa ustawa odbierała prawa i przywileje.

Profesor Nałęcz przypomina zarazem, że konstytucja dla narodu i państwa jest niezwykle ważnym dokumentem. To zbiór najważniejszych zasad, w oparciu o które działamy, zbiór naszych praw i obowiązków.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, trzeci maja jest świętem narodowym.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj