Trwa ładowanie...
dlg5nk4

Prof. Kamela-Sowińska przewodniczącą "Inicjatywy dla Polski"

Prof. Aldona Kamela-Sowińska została wybrana
na przewodniczącą nowej centroprawicowej partii Inicjatywa dla
Polski (IdP). W sobotę w Poznaniu odbył się kongres założycielski
nowego ugrupowania.

Share
dlg5nk4

Do Poznania zjechało 260 delegatów z wszystkich województw. Oprócz przewodniczącej Kongres wybrał też sekretarza generalnego partii, którym został Karol Miłkowski, prawnik z Warszawy.

"Inicjatywa dla Polski kierowana jest do wszystkich tych ludzi, stowarzyszeń, zrzeszeń, którym bliskie są wszelkie wartości państwa silnego, stabilnego i przyjaznego obywatelom. Do wszystkich tych, którzy uważają, że przyszedł czas na działanie, do wszystkich tych, którzy chcą Polski lepszej, zwykłej, przyzwoitej i uczciwej. Stać nas na normalne państwo" -powiedziała Aldona Kamela-Sowińska, otwierając Kongres Założycielski Inicjatywy dla Polski.

Inicjatywa dla Polski ma być partią centroprawicową, której działania będą opierać się na kompleksowym programie naprawy gospodarki, bezwzględnej walce z bezrobociem i oparciu rozwoju gospodarczego na małych i średnich przedsiębiorstwach.

dlg5nk4

Kongres założycielski IdP przyjął trzy dokumenty stanowiące deklarację ideową partii. Są to apel do społeczeństwa oraz apele do młodzieży i przedsiębiorców.

"Mamy źle rządzoną Polskę - państwo afer, korupcji i nieudolności władzy. Postępującego zubożenia społeczeństwa i niewykorzystywania szans. Zobowiązujemy się być partią ludzi, którzy uczciwie, odpowiedzialnie i z honorem będą reprezentować naród" - napisali w odezwie do społeczeństwa delegaci.

W apelu do młodzieży uczestnicy kongresu zwrócili się o zdobywanie umiejętności, które pozwolą na lepsze wykorzystanie szans, jakie daje Polsce członkostwo w UE, natomiast w apelu do przedsiębiorców zaproponowano im współtworzenie prawa, które da stabilne warunki dla rozwoju gospodarczego.

Wśród konkretnych propozycji programowych na plan pierwszy wybijają się propozycje ekonomiczne. Inicjatywa dla Polski proponuje wprowadzenie jednolitego 20-procentowego podatku dochodowego od przedsiębiorstw, jednolitej 15-proc. stawki podatku VAT oraz podatku liniowego w wysokości 18%.

dlg5nk4

W programie gospodarczym ważną rolę odgrywa przygotowanie kadr dla lepszego wykorzystania środków pomocowych z UE, prywatyzacja nierentownych firm, wzmocnienie policji i unowocześnienie systemu sądownictwa. Według IdP, składka na służbę zdrowia powinna wzrosnąć stopniowo do 11%, ale z prawem do odpisu podatkowego.

Według przewodniczącej partii prof. Aldony Kameli-Sowińskiej, nowa partia nie podzieli centroprawicy.

"PiS ma 14% poparcia, także Platforma ma ok. 14%, a elektorat centroprawicy to jeszcze ponad 20% - i o ten elektorat będziemy zabiegać. Jeżeli uda się wciągnąć do polityki tych niezaangażowanych, to po następnych wyborach będzie można stworzyć centroprawicową koalicję IdP z PiS i PO" - powiedziała w sobotę Sowińska.

Uczestnicy kongresu podzielają optymizm przewodniczącej. "Nie widzę tu osób wcześniej zaangażowanych w politykę. Jeżeli do tego dodamy żelazną rękę pani profesor - to razem daje to szanse na stworzenie partii dla nowych działaczy i sympatyków o poglądach centroprawicowych" - powiedział prof. Jan Skutarowicz, delegat z Poznania.

Aldona Kamela-Sowińska zawodowo związana jest z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu. Jest specjalistką z zakresu rachunkowości i wyceny majątku. Była ministrem skarbu w rządzie Jerzego Buzka. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegała się o fotel prezydenta Poznania, w których uzyskała trzeci wynik - poparło ją prawie 20 tys. mieszkańców.(iza)

dlg5nk4

Podziel się opinią

Share
dlg5nk4
dlg5nk4
Więcej tematów