Trwa ładowanie...
d2cy6cp

Prof. Jerzy Duszyński ponownie wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk

Profesor Jerzy Duszyński po raz drugi został wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk. Podczas dzisiejszego głosowania zdecydowali o tym członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN w Warszawie – poinformował PAP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Jerzy Duszyński ponownie wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk
Prof. Jerzy Duszyński ponownie wybrany na prezesa Polskiej Akademii Nauk (Twitter, Fot: @naukawpolsce)
d2cy6cp

Prof. Jerzy Duszyński był jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko. W tajnym głosowaniu otrzymał 113 głosów. W sumie na zgromadzeniu było obecnych 196 członków PAN na 312 uprawnionych do głosowania.

„Teraz przed nami dużo pracy i bardzo apeluję żebyśmy zakopali wszelkie topory, bardzo apeluję o wspólną pracę. Naprawdę te 2-3 lata będą kluczowe dla przyszłości tego gremium” - mówił tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów prof. Jerzy Duszyński podaje PAP.

Prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.) jest biochemikiem. Pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, gdzie kieruje Pracownią Bioenergetyki i Błon Śluzowych. Jest specjalistą w dziedzinie metabolizmu energetycznego i molekularnych podstaw chorób mitochondrialnych i neurodegeneracyjnych. Duszyński odbył liczne staże zagraniczne, m.in. w laboratoriach J.R. Williamsona w Pennsylvania University oraz K.F. LaNoue w PennState University.
W latach 2008-2009 Duszyński był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w gabinecie Donalda Tuska. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Akademii Nauk, prof. Duszyński formalnie zostanie nowym prezesem Akademii, dopiero w momencie powołania go na to stanowisko przez prezesa Rady Ministrów. Powołanie następuje na podstawie wyboru Zgromadzenia Ogólnego PAN, w którego skład wchodzą wybitni uczeni o nieposzlakowanej opinii. Druga kadencja prof. Duszyńskiego na tym stanowisku zakończy się w 2022 r.

d2cy6cp

Podziel się opinią

Share

d2cy6cp

d2cy6cp
Więcej tematów