PolskaProf. Gliński rozmawiał z władzami PSL

Prof. Gliński rozmawiał z władzami PSL

Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński rozmawiał z władzami PSL. Szef tej partii, wicepremier Janusz Piechociński powiedział, że ludowcy będą przeciw wnioskowi PiS o wotum nieufności. Ocenił, że misja Glińskiego jest "romantyczna i ma niewielkie szanse".

Prof. Gliński rozmawiał z władzami PSL
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Jak powiedział PAP asystent prof. Glińskiego, Krzysztof Łapiński, kandydat PiS rozmawiał z politykami PSL m.in. o poparciu dla rządu technicznego; spotkanie odbyło się w gmachu Ministerstwa Gospodarki.

Wicepremier Piechociński powtórzył w rozmowie z PAP po spotkaniu, że ludowcy będą przeciwni wnioskowi PiS ws. wotum nieufności wobec rządu i powołaniu Glińskiego na premiera.

To, co robi pan profesor jest bardzo romantyczne i ma niewielkie szanse na powodzenie. - PSL jest środowiskiem, które od dawna mówi, że trzeba w polskiej polityce ze sobą normalnie rozmawiać. Profesor zwrócił się do nas i odbyliśmy dobre, półtoragodzinne spotkanie. Zacząłem je od stwierdzenia, że mamy szacunek wobec partnera, nawet rywala w scenariuszach politycznych. Powiedziałem, że to, co robi pan profesor jest bardzo romantyczne i ma niewielkie szanse na powodzenie - relacjonował Piechociński.

- Ze zrozumiałych względów, nie tylko z racji bycia racjonalnym i lojalnym koalicjantem, będziemy przeciw wnioskowi. Przekazałem panu profesorowi, że zabiorę głos w dyskusji w parlamencie w imieniu PSL - podkreślił szef Stronnictwa.

Piechociński zaznaczył, że była też mowa o sprawach europejskich, aktywności obywatelskiej oraz - jak mówił - o "polityce, która podsycana emocjami nie zawsze jest twórcza". - Życzyliśmy sobie, żeby w przestrzeni publicznej demokratycznego państwa, także po głosowaniu nad wnioskiem o odwołaniu rządu, była możliwość spokojnego rozmawiania ze sobą. Okazaliśmy szacunek, ale jednoznacznie podkreśliłem z całą mocą, że mamy inne scenariusze polityczne - powiedział Piechociński.

Komentując spotkanie prof. Gliński ocenił, że "była to ciekawa, spokojna rozmowa". - Wydaje mi się, że obie strony zgodziły się, że polskiej polityce potrzebne jest więcej debat programowych i merytorycznych. Odniosłem wrażenie, że kierownictwo PSL było zainteresowane moimi propozycjami dotyczącymi rozwoju instytucji obywatelskich i edukacyjnych na wsi - uważa Gliński.

Jak dodał politycy PSL i on różnili się "w ocenie negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej, zwłaszcza w odniesieniu do funduszy rolnych".

- Zgodnie z tym co mówił pan wicepremier Janusz Piechociński w trakcie spotkania była także mowa o romantyzmie. Zaznaczyłem, że jak dowodzi historia, romantyzm oparty o wartości i poświęcenie bywał niekiedy całkiem skutecznym programem politycznym - zaznaczył Gliński.

W czwartkowym spotkaniu, oprócz szefa PSL, wzięli udział: szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski, minister rolnictwa Stanisław Kalemba, b. szef resortu rolnictwa Marek Sawicki oraz europoseł Andrzej Grzyb.

Prof. Gliński wezwał we wtorek przedstawicieli wszystkich sejmowych klubów, z wyjątkiem Ruchu Palikota, do rozmowy w sprawie poparcia wniosku PiS o wyrażenie wotum nieufności obecnemu rządowi i wsparcie jego kandydatury na premiera.

Z Glińskim rozmawiać chce Solidarna Polska, a także SLD, zastrzegając, że nie wierzy w powodzenie inicjatywy PiS ws. konstruktywnego wotum nieufności. We wtorek PSL nie wykluczało rozmów z Glińskim, choć przedstawiciele Stronnictwa podkreślali, że to "akcja pozbawiona sensu i efektów". Z kandydatem PiS na premiera nie spotka się PO.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL, z kandydaturą prof. Glińskiego na premiera, klub PiS złożył w Sejmie w poniedziałek. Sejm ma zająć się wnioskiem PiS na posiedzeniu 6-8 marca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (205)