WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Franciszek Ziejka otrzymał Order Legii Honorowej

Prof. Franciszek Ziejka - były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Menata najwyższe francuskie odznaczenie - Order Legii Honorowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Podczas uroczystości w Collegium Novum UJ Pierre Menat podkreślał zasługi prof. Ziejki dla rozwoju stosunków polsko- francuskich i współpracy między uczelniami obu krajów. Francja, którą Pan tak dobrze zna, pragnie wyrazić Panu wdzięczność i docenić zasługi wielkiego polskiego naukowca tak przywiązanego do przyjaźni polsko-francuskiej - powiedział ambasador.

Na początku lat 70. (1970-73) Franciszek Ziejka był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, a w latach 80. przez cztery lata wykładał w Paryżu. Napisał m.in. "Studia polsko-prowansalskie", "Paryż młodopolski" i wspólnie z prof. Marią Delaperriere antologię literatury polskiej, która służy studentom polonistyki we Francji.

Prof. Franciszek Ziejka mówił, że zawsze fascynowała go kultura francuska, a serce podbijała niezwykła uroda Francji. Ten francuski przystanek w moim życiu był niezwykle ważny. Dziś, z perspektywy wielu lat, mogę śmiało powiedzieć: nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem, gdyby nie moja praca na uniwersytetach w Aix-en-Provence i w Paryżu, gdyby nie moje zatopienie się w bogactwie kultury francuskiej, gdyby nie moja miłość do francuskiej literatury i francuskiej sztuki - powiedział kawaler Orderu Legii Honorowej.

WP

Dziękując jeszcze raz władzom francuskim za to odznaczenie mogę powiedzieć tylko jedno: uczynię wszystko, abym był godny jego noszenia - zapewnił prof. Ziejka.

Prof. Ziejka ma 66 lat. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pracuje na uczelni. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Był m.in. wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej i dziekanem Wydziału Filologicznego , a od 1999 r. do 2005 r. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.

Order został ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte. Przyznawany jest nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.

W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka, prof. Jacka Woźniakowskiego oraz Adama Michnika.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP