Trwa ładowanie...
ycipk-2m9rdu
ycipk-2m9rdu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Franciszek Ziejka otrzymał Order Legii Honorowej

Prof. Franciszek Ziejka - były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Menata najwyższe francuskie odznaczenie - Order Legii Honorowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2m9rdu

Podczas uroczystości w Collegium Novum UJ Pierre Menat podkreślał zasługi prof. Ziejki dla rozwoju stosunków polsko- francuskich i współpracy między uczelniami obu krajów. Francja, którą Pan tak dobrze zna, pragnie wyrazić Panu wdzięczność i docenić zasługi wielkiego polskiego naukowca tak przywiązanego do przyjaźni polsko-francuskiej - powiedział ambasador.

Na początku lat 70. (1970-73) Franciszek Ziejka był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, a w latach 80. przez cztery lata wykładał w Paryżu. Napisał m.in. "Studia polsko-prowansalskie", "Paryż młodopolski" i wspólnie z prof. Marią Delaperriere antologię literatury polskiej, która służy studentom polonistyki we Francji.

Prof. Franciszek Ziejka mówił, że zawsze fascynowała go kultura francuska, a serce podbijała niezwykła uroda Francji. Ten francuski przystanek w moim życiu był niezwykle ważny. Dziś, z perspektywy wielu lat, mogę śmiało powiedzieć: nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem, gdyby nie moja praca na uniwersytetach w Aix-en-Provence i w Paryżu, gdyby nie moje zatopienie się w bogactwie kultury francuskiej, gdyby nie moja miłość do francuskiej literatury i francuskiej sztuki - powiedział kawaler Orderu Legii Honorowej.

ycipk-2m9rdu

Dziękując jeszcze raz władzom francuskim za to odznaczenie mogę powiedzieć tylko jedno: uczynię wszystko, abym był godny jego noszenia - zapewnił prof. Ziejka.

Prof. Ziejka ma 66 lat. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pracuje na uczelni. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Był m.in. wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej i dziekanem Wydziału Filologicznego , a od 1999 r. do 2005 r. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.

Order został ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte. Przyznawany jest nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.

W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka, prof. Jacka Woźniakowskiego oraz Adama Michnika.

ycipk-2m9rdu

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2m9rdu

ycipk-2m9rdu
ycipk-2m9rdu
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów