Prof. Franciszek Ziejka otrzymał Order Legii Honorowej
Prof. Franciszek Ziejka - były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Menata najwyższe francuskie odznaczenie - Order Legii Honorowej.
Podczas uroczystości w Collegium Novum UJ Pierre Menat podkreślał zasługi prof. Ziejki dla rozwoju stosunków polsko- francuskich i współpracy między uczelniami obu krajów. Francja, którą Pan tak dobrze zna, pragnie wyrazić Panu wdzięczność i docenić zasługi wielkiego polskiego naukowca tak przywiązanego do przyjaźni polsko-francuskiej - powiedział ambasador.
Na początku lat 70. (1970-73) Franciszek Ziejka był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, a w latach 80. przez cztery lata wykładał w Paryżu. Napisał m.in. "Studia polsko-prowansalskie", "Paryż młodopolski" i wspólnie z prof. Marią Delaperriere antologię literatury polskiej, która służy studentom polonistyki we Francji.
Prof. Franciszek Ziejka mówił, że zawsze fascynowała go kultura francuska, a serce podbijała niezwykła uroda Francji. Ten francuski przystanek w moim życiu był niezwykle ważny. Dziś, z perspektywy wielu lat, mogę śmiało powiedzieć: nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem, gdyby nie moja praca na uniwersytetach w Aix-en-Provence i w Paryżu, gdyby nie moje zatopienie się w bogactwie kultury francuskiej, gdyby nie moja miłość do francuskiej literatury i francuskiej sztuki - powiedział kawaler Orderu Legii Honorowej.
Dziękując jeszcze raz władzom francuskim za to odznaczenie mogę powiedzieć tylko jedno: uczynię wszystko, abym był godny jego noszenia - zapewnił prof. Ziejka.
Prof. Ziejka ma 66 lat. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pracuje na uczelni. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Był m.in. wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej i dziekanem Wydziału Filologicznego , a od 1999 r. do 2005 r. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.
Order został ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte. Przyznawany jest nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.
W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka, prof. Jacka Woźniakowskiego oraz Adama Michnika.