Trwa ładowanie...
d47ekxe
27-03-2006 12:05

Prof. Franciszek Ziejka otrzymał Order Legii Honorowej

Prof. Franciszek Ziejka - były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Menata najwyższe francuskie odznaczenie - Order Legii Honorowej.

d47ekxe
d47ekxe

Podczas uroczystości w Collegium Novum UJ Pierre Menat podkreślał zasługi prof. Ziejki dla rozwoju stosunków polsko- francuskich i współpracy między uczelniami obu krajów. Francja, którą Pan tak dobrze zna, pragnie wyrazić Panu wdzięczność i docenić zasługi wielkiego polskiego naukowca tak przywiązanego do przyjaźni polsko-francuskiej - powiedział ambasador.

Na początku lat 70. (1970-73) Franciszek Ziejka był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, a w latach 80. przez cztery lata wykładał w Paryżu. Napisał m.in. "Studia polsko-prowansalskie", "Paryż młodopolski" i wspólnie z prof. Marią Delaperriere antologię literatury polskiej, która służy studentom polonistyki we Francji.

Prof. Franciszek Ziejka mówił, że zawsze fascynowała go kultura francuska, a serce podbijała niezwykła uroda Francji. Ten francuski przystanek w moim życiu był niezwykle ważny. Dziś, z perspektywy wielu lat, mogę śmiało powiedzieć: nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem, gdyby nie moja praca na uniwersytetach w Aix-en-Provence i w Paryżu, gdyby nie moje zatopienie się w bogactwie kultury francuskiej, gdyby nie moja miłość do francuskiej literatury i francuskiej sztuki - powiedział kawaler Orderu Legii Honorowej.

Dziękując jeszcze raz władzom francuskim za to odznaczenie mogę powiedzieć tylko jedno: uczynię wszystko, abym był godny jego noszenia - zapewnił prof. Ziejka.

d47ekxe

Prof. Ziejka ma 66 lat. W 1963 r. skończył studia polonistyczne na UJ i od tego czasu pracuje na uczelni. W 1971 r. uzyskał doktorat, a w 1991 r. tytuł profesora. Był m.in. wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej i dziekanem Wydziału Filologicznego , a od 1999 r. do 2005 r. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa.

Order został ustanowiony w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte. Przyznawany jest nie tylko za zasługi wojenne, ale także za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej, społecznej, gospodarczej, artystycznej i naukowej.

W 200-letniej historii Legii Honorowej otrzymało ją ponad 4 tys. Polaków, m.in. książę Józef Poniatowski, marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, Ignacy Paderewski, Tadeusz Boy Żeleński, prezydenci II Rzeczpospolitej - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 uhonorowano nią m.in. Jacka Kuronia, Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka, prof. Jacka Woźniakowskiego oraz Adama Michnika.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj