Trwa ładowanie...
dd94a1y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Brzeziński: gdyby nie sankcje, to Rosja miałaby wolną rękę w likwidacji Ukrainy

Prof. Zbigniew Brzeziński pochwalił decyzję Unii Europejskiej o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, by ukarać ją w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Ocenił, że ostatnia eskalacja konfliktu może świadczyć o "niecierpliwości" prezydenta Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Alexei Druzhinin / RIA Novosti)
dd94a1y

- Gdyby nie było sankcji, to Rosja miałaby niestety wolną rękę w likwidacji niepodległości Ukrainy - powiedział Brzeziński polskim dziennikarzom w Waszyngtonie. Zaznaczył, że stawka obecnej gry geopolitycznej jest większa niż sama niepodległość Ukrainy.

- Jeżeli to byłoby rezultatem (likwidacja niepodległości Ukrainy) to chęć powtórki gdzie indziej, a w szczególności w krajach bałtyckich byłaby rzeczywiście bardzo duża i nie wiadomo w jaki sposób wtedy Rosja by się zachowywała. Stawka jest rzeczywiście duża: stabilność Europy, stabilność istniejących faktów dokonanych i granic państw oraz prawo wyboru swojej własnej przyszłości, co jest prawem każdego z krajów europejskich - powiedział były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera.

Pytany czym tłumaczyć ostatnią eskalacje konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję rebelianci walczą z siłami rządowymi powiedział, że źródłem tej eskalacji jest Rosja, a dokładnie prezydent Władimir Putin. - Oczywiście to nie jest eskalacja spontaniczna. To jest eskalacja z zewnątrz. Być może niecierpliwość bierze się stąd, że sytuacja się nie rozwija, tak jak on (Putin) by chciał; że nie można powtórzyć, tego co osiągnął na Krymie, czyli opanowanie dużej połaci kraju bez jednego wystrzału - powiedział Brzeziński.

dd94a1y

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi - w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów.

Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe do września bieżącego roku. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów, jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.

Także Stany Zjednoczone zagroziły w czwartek Rosji nowymi sankcjami, jeśli jej władze nadal będą wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy.

dd94a1y

Podziel się opinią

Share

dd94a1y

dd94a1y
Więcej tematów