Produkcja wyrzutni rakiet. MON podpisało umowę
W obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903. Dokument rozpoczyna tym samym realizację II fazy programu Wisła.
12.08.2024 | aktual.: 12.08.2024 11:44
Do ceremonii doszło na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie. W wydarzeniu z udziałem Kosiniaka-Kamysza, wiceministra obrony Pawła Bejdy i ambasadora USA Marka Brzezińskiego, podpisana została umowa między Hutą Stalowa Wola S.A., a amerykańskim koncernem Raytheon. W jej wyniku ma zostać wyprodukowanych 48 wyrzutni rakietowych M903.
- Dzisiaj Polska jest wśród tych państw, które w Europie mają największe zaufanie ze strony Stanów Zjednoczonych. Świadczy o tym przekazywanie nam najnowszych technologii. Polska była pierwszym i jedynym państwem, która uzyskała system IBCS - mówił Kosiniak-Kamysz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
II faza programu Wisła
Dokument rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę w latach 2027–2029 kolejnych komponentów z polskim przemysłem - przekazał MON.
Wyrzutnie wejdą w skład systemów obrony Patriot. To jeden z głównych elementów tworzących system obrony powietrznej Polski.
"W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. 16 wyrzutni wchodzących w skład dwóch baterii zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon - producenta i dostawcy systemu Patriot. Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 r. w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki" - informował MON.
Czytaj więcej: