Trwa ładowanie...
d1vsun4
03-07-2007 17:35

Procesy zapalne mogą powodować wzrost raka

Warianty dwóch genów regulujących procesy
zapalne mogą istotnie wpływać na ryzyko raka płuc, zwłaszcza u
nałogowych palaczy, zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten
temat publikuje pismo "Cancer Research".

d1vsun4
d1vsun4

Stany zapalne są elementem uzbrojenia układu odporności do walki z infekcjami, czy eliminacji uszkodzonych komórek. Jednak badania ostatnich lat dostarczają coraz mocniejszych dowodów na to, że intensywne lub utrzymujące się procesy zapalne mogą powodować w tkankach zniszczenia i zmiany (m.in. uszkodzenia w DNA), które przyczyniają się do wzrostu raka. Tak może być np. z rakiem płuc.

Z obserwacji wynika, że choroby prowadzące do uszkodzenia płuc, np. gruźlica czy astma, podnoszą ryzyko raka tego narządu. Podobny efekt może przynosić wdychanie substancji szkodliwych dla płuc, jak azbest, krzemionka czy w końcu dym papierosowy.

Aby sprawdzić genetyczny związek między zapaleniem a ryzykiem raka płuc, naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas w Houston przeprowadzili badania wśród ponad 1500 chorych z rakiem płuc oraz 1700 osób bez tego nowotworu. Skupili się przy tym na porównywaniu różnic w 37 genach zaangażowanych w procesy zapalne. Ponad 80% uczestników badania cierpiących na raka było palaczami - aktualnie lub w przeszłości.

Okazało się, że niektóre warianty dwóch genów - kodującego interleukinę 1A oraz interleukinę 1b występują częściej u pacjentów z rakiem płuc. Najsilniejszy związek z ryzykiem guza płuc miały jednak warianty genu kodującego interleukinę IL1B, która pełni główną rolę w rozwoju zapalenia.

d1vsun4

Jak tłumaczy główny autor pracy Eric Engels, różnice w sekwencji genu IL1B mogą powodować zwiększoną produkcję zapisanego w nim białka. Efektem tego może być nasilenie się w płucach stanów zapalnych, które z czasem stają się doskonałym podłożem do wzrostu raka. Dotyczy to zwłaszcza nałogowych palaczy, u których występują silne uszkodzenia płuc spowodowane dymem papierosowym.

Zdaniem badacza, najnowsze odkrycie pomoże lepiej zrozumieć sposób, w jaki palenie papierosów w powiązaniu z czynnikami genetycznymi przyczynia się do wzrostu raka płuc. Engels liczy, że praca jego zespołu zaowocuje skutecznymi metodami prewencji tego nowotworu.

d1vsun4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vsun4
Więcej tematów