Trwa ładowanie...
dsa9maj
ojczym

Proces ojczyma oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi. Jedno z nich popełniło samobójstwo

• Zakończył się proces 68-latka oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi swojej partnerki
• Miało to doprowadzić do samobójstwa 13-letniego chłopca
• W I instancji mężczyznę skazano na karę 18 miesięcy ograniczenia wolności, z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne
• Na konto części tej kary sąd zaliczył okres kilkumiesięcznego aresztu mężczyzny
• Apeluje oskarżenie i obrona
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proces ojczyma oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi. Jedno z nich popełniło samobójstwo
(WP)
dsa9maj

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek proces 68-letniego mężczyzny, oskarżonego o znęcanie się nad dziećmi konkubiny i doprowadzenie do tego, że 13-letni chłopak popełnił samobójstwo. W I instancji sąd orzekł prace społeczne. Apeluje oskarżenie i obrona.

Prokuratura uważa karę za rażąco niską, obrona chce uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Sokółce. Wyrok ma być ogłoszony 27 października.

W akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła mieszkańcowi jednej z podsokólskich wsi, że w latach 2007-2013 znęcał się fizycznie i psychicznie nad czwórką dzieci swojej konkubiny. - Wyzywał je słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, ubliżał, wyganiał z domu, zlecał wykonywanie ciężkich prac w gospodarstwie domowym, popychał, szarpał za ubranie - tak śledczy opisali te zachowania.

dsa9maj

W ich ocenie właśnie to było powodem próby samobójczej 13-letniego chłopca, który powiesił się we wrześniu 2013 roku.

Sąd Rejonowy w Sokółce uznał 67-latka za winnego znęcania się (w latach 2011-2013, czyli w krótszym okresie niż początkowo przyjęła prokuratura), a także grożenia niektórym świadkom w tej sprawie. Jednocześnie uznał, że nie ma dowodów na przypisanie mu tego, iż następstwem tego znęcania się była próba samobójcza 13-latka.

Mężczyznę skazano na karę łączną osiemnastu miesięcy ograniczenia wolności, z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne, w wymiarze po 40 godz. miesięcznie. Na konto części tej kary sąd zaliczył okres kilkumiesięcznego aresztu mężczyzny.

W piątek białostocki sąd okręgowy rozpoznał apelacje stron złożone w tej sprawie. Obrońca oskarżonego argumentował, że sąd I instancji dokonał dowolnej, a nie swobodnej, oceny zeznań pokrzywdzonych i części świadków, naruszył też zasadę domniemania niewinności. Przekonywał, że to matka, a nie ojczym, zlecała dzieciom prace w gospodarstwie. Dodał, że to nie były prace ponad ich siły, a na wsi częstą praktyką jest to, że dzieci mają swoje obowiązki i pomagają rodzicom w pracach rolniczych.

dsa9maj

Prokuratura chce kary surowszej: 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat, nadzoru kuratora i 6,4 tys. zł grzywny. Uważa, że sąd nie wziął pod uwagę wszystkich dowodów w sprawie, nie kierował się zasadami logicznego myślenia i doświadczeniem życiowym.

Sam oskarżony mówił, że cała sprawa jest "fikcją", a zarzuty są "wyssane z palca". "Rodzinie, w której zdarzyła się tragedia, zrobiono tragikomedię" - mówił mężczyzna w swoim ostatnim słowie. Zapewniał, że zarzucanych mu przestępstw nie popełnił, prosił o uniewinnienie lub uchylenie wyroku.

dsa9maj

Podziel się opinią

Share
dsa9maj
dsa9maj
Więcej tematów